Konsorcjum składające się z PPNT (lider), Parku Naukowo-Technologicznego „Technopark Gliwice Sp. z o.o.” , Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz firmy Apollogic sp. z o.o. zdobyło 3 miejsce w liście rankingowej, otrzymując dofinansowanie na działalność w zakresie świadczenia wysokiej jakości usługi wsparcia transformacji cyfrowej ! Jesteśmy wśród pięciu wyłonionych DIHów (Digital Innovation Hub). Do konkursu zgłoszono 42 aplikacje.
Obecnie obserwujemy zbliżającą się kolejną rewolucję w przemyśle zwaną Gospodarką 4.0. Polega ona na włączaniu cyfrowych rozwiązań do kolejnych sektorów gospodarki. O czwartej rewolucji przemysłowej mówi też Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które wyłoniło zwycięzców konkursu „Standaryzacja usług Hubów Innowacji Cyfrowych dla wsparcia cyfrowej transformacji przedsiębiorstw” w ramach Programu Ministra na lata 2019 – 2021 p.n. „Przemysł 4.0”
W ramach konkursu poszukiwano ośrodków, które posiadają zdolność do pełnienia roli DIH-ów w celu standaryzacji świadczonych przez nie usług niefinansowego wsparcia przedsiębiorców w zakresie produktowej, usługowej oraz organizacyjnej transformacji, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Naszą przewagą była bogata wiedza na temat wspierania przedsiębiorstw, kompetencje w obszarze technologii cyfrowych, kreowania nowych rozwiązań, wdrożeń i sprzedaży usług, liczne powiązania sieciowe z podmiotami sfery gospodarczej, naukowej, samorządowej oraz instytucjonalnej w skali lokalnej, regionalnej, krajowej, europejskiej i globalnej. Ponadto nasz projekt łącząc najnowszą wiedzę kadry naukowej, doktorantów i studentów, z metodami kreatywnego myślenia, infrastrukturą do zwinnego prototypowania oraz specjalistycznym doradztwem technologicznym i doświadczeniem wdrożeniowym, wypracuje metody odpowiadające na konkretne wyzwania przedsiębiorstw w obszarze transformacji cyfrowej.
Czytaj też: Dr Rafał Witkowski. Długopis, ale nie byle jaki
DIH będzie adresował swoje usługi do przedsiębiorstw, które chcą utrzymać lub rozwinąć swoje przewagi konkurencyjne poprzez skorzystanie z transformacji cyfrowej. Skupimy się na:
- dojrzałych przedsiębiorstwach, których potrzebą jest pozyskanie niezbędnych kompetencji, które umożliwią ocenianie opłacalności oraz wdrażanie nowoczesnych technologii cyfrowych.
- młodych firmach technologicznych, które powstały w oparciu o zaawansowane technologie cyfrowe. Firmy te często są dostawcami rozwiązań cyfrowych dla dojrzałych przedsiębiorstw.
W ramach działań przewiduje się m.in.:
- kampanię promocyjno-informacyjną na temat technologii wchodzących w obszar Przemysłu 4.0.
- doradztwo w zakresie analizy potencjału w obszarze wdrażania nowych technologii cyfrowych przez firmy, planowania biznesowego,
- warsztaty praktyczne, seminaria specjalistyczne i branżowe,
- testowanie prototypowych rozwiązań,
- wdrażanie systemów.