Festiwal Matematyki pod znakiem funkcji

Na Wydziale Matematyki i Informatyki  ma miejsce  Festiwal Matematyki, który odbywa się po raz czwarty. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia są funkcje.

Prelegentami Festiwalu są pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Matematyki i Informatyki UAM oraz nauczyciele. W wydarzeniu bierze udział ponad 600 uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz ostatnich klas szkół podstawowych z całej Wielkopolski, którzy w ramach wykładów mogą usłyszeć o najsłynniejszych funkcjach w matematyce czy też o ich swawolnych siostrach, a także wziąć udział w zabawach z izomerami.

- Funkcje to pojęcie bardzo trudne dla uczniów na każdym etapie edukacji. Dziś chcemy pokazać, że pojęcie funkcji funkcjonuje zarówno w matematyce jak i w informatyce, a także przedstawić to jak można wykorzystać nowe technologie, żeby badać własności funkcji - mówi dr Edyta Juskowiak.

Czytaj także: LEGO® Education Innovation Studio już działa

Podczas Festiwalu Matematyki uczniowie mają szansę również wziąć udział w warsztatach, dzięki którym dowiedzą się jak za pomocą funkcji stwierdzić, w którym z dwóch danych zbiorów jest więcej elementów, a także poznać niezamienniki.

- Myślę, że oba tematy są bardzo ciekawe i intrygujące, ponieważ są to zagadnienia, które nie stanowią tematów przewodnich w szkole. Z każdą funkcją wiążą się dwa zbiory: jej dziedzina i przeciwdziedzina. Można zatem używać pewnych funkcji do porównywania liczb elementów zbiorów. Natomiast niezamiennikiem nazywamy własność obiektów, która zostaje zachowana po podaniu ich wybranym przekształceniom. Służą one zazwyczaj do wykazywania, że za pomocą danych funkcji nie można przekształcić jednego obiektu w drugi - dodaje dr Edyta Juskowiak.

Podczas Festiwalu Matematyki na stoisku Origami przygotowanym przez studentów StuDMat, uczniowie mają możliwość podejścia i szczegółowego obejrzenia przedmiotów wykonanych z papieru, a także samodzielnego złożenia prostych modeli.

Nauka Wydział Matematyki i Informatyki