Wersja kontrastowa

Dr Krzysztof Zawierucha. Różowy śnieg i czerwony lód

fot. Adrian Wykrota
fot. Adrian Wykrota

Temat „różowego śniegu i czerwonego lodu”, czyli zakwitów na lodowcach powraca co roku niczym boomerang. W 2016 roku dużo mówiono o zakwitach na czapie lodowej na Grenlandii, z kolei w tym roku słyszymy o zakwitach w Alpach. - Kolor śniegu i kolor lodu zależą m.in. od jego mieszkańców, którymi są algi - wyjaśnia dr Krzysztof Zawierucha z Wydziału Biologii UAM. 

- Ich wysoka koncentracja na powierzchni wpływa na zmianę koloru. Jest to proces naturalny. Dodaje naukowiec i dalej wyjaśnia  - Algi mogą przyspieszać topnienie lodu i śniegu - skupiają bowiem promienie słoneczne i nagrzewają powierzchnie lodowców. Czy globalne ocieplenie wpływa na zakwity alg?  Zdaniem dr Krzysztofa Zawieruchy, w pewnym stopniu tak. Lodowce kurczą się i uwalania się z nich więcej składników odżywczych, te składniki mogą też być transportowane w postaci ziaren mineralnych z miejsc, które są odkryte przez ten lód, przez co powierzchnia lodu jest bardziej przyjazna organizmom i intensywniej zachodzą tam różnego rodzaju procesy biologiczne.  

Dla tych organizmów lodowiec i śnieg to jest dom, żyły one w tych ekstremalnych systemach dużo wcześniej, niż my pojawiliśmy się na planecie - mówi dr Zawierucha.   

Szerzej na temat zakwitów alg, dr Zawierucha mówi w komentarzu na Facebooku UAM

 

zob. też 

 

Nauka Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.