Wersja kontrastowa

Wernisaż wystawy prac Cypriana Kościelniaka

Obraz

W Kaliszu odbył się wernisaż wystawy prac Cypriana Kościelniaka KULTURA - MAKULATURA: ilustracje, plakaty, rysunki. Twórca jest znany szerokiej publiczności od lat. To on stworzył miedzy innymi czołówkę do filmu Jan Serce czy plakat do filmu Seksmisja.

Tym razem w Kaliszu na WP-A zaprezentowano ponad 200 prac tego uznanego artysty. Kalisz z którego wywodzi się twórca wsparł wydanie dwujęzycznego albumu poświęconego jego twórczości. Na niedawnej konferencji zapowiadającej wernisaż jejgo autora komplementował prof. dr hab. Piotr Łuszczykiewicz.

Zobacz: WRO on Tour #15 w Instytucie Kultury Europejskiej

- Nie ma wątpliwości, że w tej chwili w Kaliszu będziemy mieli do czynienia z pracami najwybitniejszego europejskiego ilustratora, pracującego dla NRC Handelsblad czy Frankfurter Allgemeine Zeitung, mającego wysoką pozycję, porównywalną właściwie tylko z guru ilustratorstwa z New York Timesa... - mówił.

13 kwietnia o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki im. prof. Andrzeja Niekrasza i przestrzeniach Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu przy ul. Nowy Świat 28/30 odbędzie się wernisaż wystawy "Kultura-makulatura. Cyprian Kościelniak: ilustracje, plakaty, rysunki".

Jest to pierwsza w Polsce, obszerna prezentacja twórczości wybitnego polskiego projektanta graficznego, ilustratora i malarza, działającego od lat 80. XX wieku w Holandii.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Plakatu w Wilanowie (kurator: Jacek Szelegejd) i była prezentowana w Warszawie od listopada 2017 do marca 2018 roku. W Kaliszu wystawę będzie można oglądać od 13 kwietnia do 17 czerwca 2018 roku w przestrzeniach Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. Plakaty, ilustracje i rysunki pochodzą z archiwum artysty oraz kolekcji prywatnych.

Cyprian Kościelniak ceniony był w latach 80. nie tylko za nowoczesne i ekspresyjne projekty plakatów, lecz także za czołówki filmowe do tak znanych obrazów jak "Wojna światów – następne stulecie" Piotra Szulkina i serialu telewizyjnego "Jan Serce". Od prawie 30 lat artysta współpracuje z najważniejszymi holenderskimi i niemieckimi gazetami („NRC Handelsblad”, „Frankfurter All-gemeine Zeitung”) oraz (krótko) z „New York Timesem”.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 250 prac z lat 1974–2018. Zebrane dzieła ukażą widzom szeroki wachlarz stosowanych przez niego technik plastycznych.

Cyprian Kościelniak ukończył II LO im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, następnie studiował w Studium Nauczycielskim w Kaliszu oraz na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu i Wydziale Grafiki Użytkowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od połowy lat 80. mieszka w Amsterdamie. W latach 1986-1994 docent w Akademii Sztuk Pięknych w Groningen, od 1995 na uniwersytetach w Hadze i Utrechcie.

 

Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.