Wersja kontrastowa

Ryzosfera Wielka Sieć Małych Światów

W Bibliotece Wydziału Biologii UAM odbyła się prezentacja projektu Ryzosfera: Wielka Sieć Małych Światów, który rozwija się w oparciu o wieloletnią współpracę między Pracownią Projektów i Badań Transdyscyplinarnych Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP a Wydziałem Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W ramach wydarzenia po raz pierwszy w Polsce i na świecie, zostały zaprezentowane rysunki Fortunaty Obrąpalskiej, jednej z najlepszych fotografów XX wieku.

Projekt Ryzosfera: Wielka Sieć Małych Światów zainspirowany został badaniami nad strategiami sieciowymi roślin tzw. Wood Wide Web oraz potencjalnym wpływem tej wiedzy na zmianę kulturowych paradygmatów, wzrost świadomości ekologicznej i rozwój społecznych ekosystemów. Jego realizacja oparta jest  na eksploracji i eksperymencie, na międzyśrodowiskowe współpracy, dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem, a także na międzyśrodowiskowych warsztatach i plenerach artystyczno-badawczych. 

W czasie wystawy zaprezentowane zostały  dotychczasowe prace studentów i pedagogów Pracowni Projektów i Badań Transdyscyplinarnych.

- Żyjemy w czasach niesamowitego rozwoju technologii i nauki. Możemy dzięki temu kształtować swoją przyszłość, ale nie trudno jest zauważyć negatywnych skutków rozwoju cywilizacji, np. globalnego kryzysu ekonomicznego, nierówności społecznych i politycznych. Musimy zacząć szukać inspiracji. A wszyscy wiemy, że największą inspiracją jest przyroda. Ryzosfera: Wielka Sieć Małych Światów powstała w oparciu nad badaniami strategii sieciowych roślin, które rozwijały się przez miliony lat tworząc rozgległe sieci komunikacji i redystrybucji zasobów opartych na symbiozie, współzależności i różnorodności - mówi  prof. UAP dr. hab. Joanna Hoffmann-Dietrich. 

Czytaj także: Biblioteka Wydziału Biologii wczoraj i dziś

W ramach wydarzenia  można było zobaczyć po raz pierwszy w Polsce i na świecie rysunki Fortunaty Obrąpalskiej, jednej z najlepszych fotografów XX wieku. Postać fotografki przybliżyła Małgorzata Kalinowska z Ogrodu Botanicznego UAM, która przez wiele lat przechowywała te rysunki:

- Fortunata Obrąpalska była znaną fotografką w całej Polsce. Jej prace fotograficzne znajdują się w muzeach. Była laureatką wielu prestiżowych nagród zarówno w Polsce, jak i na świecie. W pewnym momencie Fortunata podjęła się współpracy z prof. Aleksandrem Łukasiewiczem po to, aby dokumentować jego pracę naukową. Artystka była bardzo skrupulatna i numerowała i datowała wszystkie swoje prace. Najstarsze zdjęcie, jakie znajduje się w kolekcji Ogrodu Botanicznego datowane jest na rok 1954 r. Przez 30 lat współpracy Fortunata stworzyła ponad 500 rysunków i 600 zdjęć - podkreśliła.

Wystawę można obejrzeć w Bibliotece Wydziału Biologii do 10 października.

Kultura Wydział Biologii
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.