Drzewo, które upamiętnia Jubileusz 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, rośnie już na Kampusie Morasko. Dąb Stulecia został posadzony przy Wydziale Biologii UAM 26 września, w dniu ostatniego posiedzenia Rady Wydziału, To dąb szypułkowy o wysokości około 3 metrów.
- Chcieliśmy tą symboliczną uroczystością dać wyraz pamięci o 100-letniej historii Uniwersytetu Poznańskiego, która zbiega się ze 100-leciem Powstania Wielkopolskiego i 100-leciem Odrodzenia Państwa Polskiego – mówi dziekan Wydziału Biologii, prof. Przemysław Wojtaszek. – Dąb, symbol dostojeństwa i siły, jest idealnym wyborem. Z jednej strony obrazuje owo dostojeństwo Uniwersytetu, w znaczeniu tak pięknie opisanym przez Kazimierza Twardowskiego. Z drugiej, żyjąc, rosnąc i rozwijając się, pokazuje, że nie zamykamy się w historii i obchodzeniu rocznic, ale idziemy do przodu, ku górze, ku szczytom - wszak dąb to również najwyższe polskie drzewo. No i nawiązujemy do przepięknych przykładów historycznych dębów polskich: do „Bartka”, Dębów Rogalińskich, czy „Chrobrego”. Wszystkie one są dębami szypułkowymi, tak jak nasz „Dąb Stulecia” – wyjaśnia prof. Wojtaszek.
„Dąb Stulecia” został przycięty, aby lepiej się ukorzenić w warunkach Moraska. Na żołędzie trzeba będzie nieco poczekać – dęby późno osiągają zdolność do rozmnażania, według różnych źródeł może to potrwać nawet kilkadziesiąt lat. – Idealną koincydencją byłoby, gdyby żołędzie pojawiły się na 150-lecie UAM – mówi z uśmiechem dziekan Wojtaszek.
Czytaj też: Czy niesporczaki przetrwały katastrofę izraelskiej sondy
Drzewo nie jest pierwszym tego typu. Wokół Collegium Biologicum rosną już drzewa upamiętniającej wybitnych profesorów Wydziału oraz Noblistów, którzy odwiedzili wydział.