Trzy z plusem też jest powodem do dumy

Bas van der Ham

Na kierunkach humanistycznych zgłasza się stosunkowo dużo studentów, którzy nie radzą sobie ze stresem, lękiem czy z obawami przed porażką. Studia językowe wymagają dużo aktywności na zajęciach, np. mówienia na forum grupy. W procesie nauki języka obcego naturalną i nieuniknioną rzeczą jest robienie błędów w gramatyce i wymowie. To jednak może być poza strefą komfortu studentów, zwłaszcza jeśli w szkole średniej w ogóle nie musieli mówić w języku obcym. Duża ekspozycja społeczna może powodować, że pozornie niewielki stres i lęk stają się problemem na studiach. Obserwujemy też, że w niektórych przypadkach studia zdominowały całe życie – studenci nie mogą przestać o nich myśleć i się zamartwiają ilością nauki czy terminami. Jednak czas na odpoczynek jest niezmiernie ważny. Po szkole średniej jest też trudno przyzwyczaić się do tego, że na uniwersytecie nie zawsze da się mieć piątki z wszystkich przedmiotów i że można również być dumnym z siebie, kiedy zaliczy się przedmiot na 4 lub nawet… 3+.