Wersja kontrastowa

Czy w kamieniach tkwi jakieś życie?

Prof. Andrzej Muszyński

 

Z punktu widzenia biologicznego w kamieniach nie może istnieć znana nam forma życia. Ale jeśli zmienimy perspektywę i zgodnie ze starym powiedzeniem przyjmiemy definicję, że „ życie to ruch” to możemy dać odpowiedź twierdzącą.  Geologia zna ślady życia biologicznego  zawarte w skamieniałościach, ale to tylko są formy zmineralizowane i nieożywione.

Wykazanie istnienia ruchu materii wewnątrz ziemi w dużej mierze zależy od skali, jaką przyjmiemy.     W skali globalnej istnieje wymiana  - bardzo wyraźny  ruch materii między geosferami ziemi.  Wiemy to z przebiegu fal sejsmicznych przez ziemski glob, powstałych w wyniku trzęsień ziemi i podziemnych prób nuklearnych.  Ten ruch materii ku górze, w geologii widoczny jest bardzo w procesach magmowych w płaszczu i skorupie ziemskiej.  Szczególnie zakończenie tych procesów widzimy na powierzchni w postaci dynamicznie przebiegających zjawisk wulkanicznych. Mówi się , „że ziemia żyje”. Z tym dynamizmem jest związana ezoteryczna koncepcja Gaji[A2] . Gaja jest koncepcją wyrażaną jako żywa istota, jako żyjąca planeta ziemia. W Przyrodzie cały rozwój, wszystko odbywa się według określonych cykli wielkich i małych. W geologii wiemy, że te cykle przejawiają się w procesach powstawania i zanikania łańcuchów górskich, rozwoju kontynentów i ewolucji oceanów. Znamy też cykle krążenia poszczególnych pierwiastków  w skorupie ziemskiej i atmosferze np., cykl krążenia pierwiastka  węgla.  Zatem ruch materii poprzez cykle rozwojowe jest ogólnym przejawem „życia” naszej planety.

 Inną formę ruchu materii możemy zauważyć w skali wzrostu kryształów, które powstają z roztworów i ze stopów. Można w kryształach zobaczyć stopniowy wzrost, co wyraża się kolejnymi strefami wzrostu.  [A3] Ten rozwój w czasie i przestrzeni przypomina stopniowy wzrost  i rozwój roślin i zwierząt. Bez minerałów i zawartych w nich pierwiastków, nie można zbudować  życia organicznego. Rośliny, zwierzęta i człowiek są zbudowane z wody i pewnych połączeń minerałów, które ożywia czynnik nieśmiertelny. Zatem materia nieożywiona jest niezbędna do utworzenia życia biologicznego


 [A1]

 [A2]Gai.

 [A3]wzrostu (patrz foto).

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.