Wersja kontrastowa

Kongres Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego

Polskie Towarzystwo Neofilologiczne obchodzi tym w roku 90-lecie istnienia. Podczas jubileuszowego kongresu PTN, prof. Mirosław Pawlak z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu otrzymał medal im. prof. Ludwika Zabrockiego, za wybitne zasługi na rzecz towarzystwa.

- Polskie Towarzystwo Neofilologiczne stawia sobie za cel popularyzację i rozwój wiedzy związanej z różnymi językami. Współpraca badaczy z wielu filologii jest cechą charakterystyczną PTN, to także rys wyróżniający Wydział Neofilologii - powiedziała prof. Aldona Sopata, Dziekan Wydziału Neofilologicznego w pierwszym dniu obrad.

 

Kongres otworzyła Prorektor ds. kształcenia, prof. Beata Mikołajczyk. W swoim przemówieniu nawiązała do standardów akademickiego kształcenia językowego, które opracowuje wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W przyszłości będą one wskazówką do efektywizacji kształcenia językowego na polskich uczelniach.

 

Trzydniowemu wydarzeniu przyświecało hasło "Interdyscyplinarność w glottodydaktyce". Uczestnicy dyskutują i szukają odpowiedzi na pytania: na ile dyscyplina autonomiczna, jaką jest glottodydaktyka, powinna inspirować się badaniami prowadzonymi w innych dyscyplinach? Na ile sama może służyć jako inspiracja takich badań?

 

Zobacz: Dzień Różnorodności Kulturowej w stylu lagom

 

Podczas uroczystości prof. Mirosław Pawlak z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, przewodniczący Międzynarodowej Federacji Nauczycieli Języków Nowożytnych (FIPLV) otrzymał Medal im. Profesora Ludwika Zabrockiego. Prof. Pawlak zasłużył się dla towarzystwa m.in. pełniąc funkcję sekretarza generalnego i przewodniczącego PTN, organizując liczne konferencje, cieszące się coraz większym prestiżem,  rozwijając czasopismo "Neofilolog". Periodyk od 2009 roku znacznie zwiększył swoją objętość, sprostał nowym standardom i znalazł się na liście punktowanych czasopism.

 

W kongresie biorą naukowcy od lat współpracujący z PTN m.in.: anglista prof. Terry Lamb z University of Westminster w Londynie, do zeszłego roku przewodniczący FIPLV; romanista prof. Freiderikos Valetopoulos z Université de Poitiers, recenzent "Neofilologa". Zaproszenie przyjął również germanista i glottodydaktyk, prof. Thorstena Piske z Friedrich-Alexander Universität w Erlangen i Norymberdze.

 

Zjazd zakończyła uroczystość posadzenia dębu z kapsułą czasu w Nadleśnictwie Babki.

 

PTN powstało w 1929 roku w Warszawie z inicjatywy germanisty i badacza literatury niemieckiej, prof. Zygmunta Łempickiego z Uniwersytetu Lwowskiego. Towarzystwo skupiało przedstawicieli różnych filologii, którzy prowadzili zarówno badania interdyscyplinarne, jak i współpracowali ze środowiskiem. Po wojnie w 1969 roku organizację reaktywował wybitny językoznawca, prof. Ludwik Zabrocki na Uniwersytecie Poznańskim. Nowe miejsce i czasy, ale misja organizacji pozostała taka sama.

Nauka Wydział Neofilologii
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.