Życie Uniwersyteckie Nr 7-8/2007

4 - 6 | Wydarzenia. Kalendarium

dla ducha
7 | Najważniejsze – dojrzewanie
– Ojciec Góra jest na górze. Czyta z młodzieżą Pismo Święte. Proszę tam iść – mówi chłopak siedzący za kontuarem w wielkiej sali głównego budynku
na Lednicy. Im bardziej idzie się w górę, tym jaśniej i coraz silniejszy zapach kadzidła.

nominacje
8 - 9 | Powitanie w profesorskim gronie
– Jesteście teraz elitą naszej uczelni. To od Was zależy i zależeć będzie rozwój naszej uczelni, poziom jej naukowych badañ i dydaktyka – powiedział rektor, profesor Stanisław Lorenc podczas uroczystego posiedzenia senatu w dniu 22 czerwca 2007 roku o godz. 11:00, kiedy to wręczone zostały nominacje profesorskie.

Ku pamięci
10 - 11 | Zygmunt Ziembiński - uczony i nauczyciel
Dnia 11 maja 2007 r., jak już wstępnie informowaliśmy, w Collegium Minus Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu  odbyła się konferencja poświęcona osobie i dorobkowi naukowemu twórcy poznañskiej szkoły teorii prawa - Profesorowi Zygmuntowi Ziembińskiemu.

Stypendia
11 - 12 | Stypendia Funduszu im. Rodziny Kulczyków
W gabinecie Rektora UAM po raz siódmy zostały wręczone stypendia Funduszu im. Rodziny Kulczyków.

Ku pamięci
13 | Moi mistrzowie – moi uczniowie
– Moim mistrzem był prof. Bogumił Krygowski i mogę powiedzieć, że miałem to szczęście, że był moim mistrzem – mówi profesor Andrzej Kostrzewski.

Chóralnie
14- 15 | „Universitas Cantat 2007”

Podróże
16 - 17 | Na zielonej Ukrainie. Z zapisków studentek biologii
18 - 19 | Czasami śni mi się curry.
Z dr. Karolem Wêglarskim, dyrektorem Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu rozmawia Ewa Wozińska

Latem
20 - 21 | Wakacje uczonego
- Z kolegami kochamy góry. Od trzech lat wyjeżdżając, zdobywamy naprawdę wysokie szczyty – mówi dr Mariusz Pietrowski z Wydziału Chemii UAM. – W tym roku byliśmy na Kaukazie, razem z Michałem Zielińskim weszliśmy na Elbrus – można to uznać za duży sukces – dodaje.

Odkrycia

22 - 23 |
To nie Lubrański stawiał mury
Dziś już wiadomo na pewno, że mury na OstrowieTumskim stały zanim zajął się nimi biskup Jan Lubrański. On tylko dokończył otaczanie wyspy tymi
obwarowaniami. Mówienie więc o murach Lubrańskiego zaczyna być pewną nieścisłością.

Sposób na wakacje – zakon cystersów w Bierzwniku
Z dr Barbarą Stolpiak z Instytutu Prahistorii Wydziału Historycznego UAM prowadząca wraz z młodzieżą prace rozmawia Magdalena Ziółek

Na Sportowo
24 - 25 | Wspomnienia z zakończenia roku akademickiego – na sportowo