Życie Uniwersyteckie Nr 2/2018

4 | UAM spełnia warunki
Z Jarosławem Gowinem Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozmawia Magda Ziółek
6 | Odszyfrowana historia
Z prof. Jerzym Jaworskim, kierownikiem Zakładu Matematyki Dyskretnej Wydziału Matematyki i Informatyki rozmawia Magda Ziółek
7 | Sztafeta enigmy
Odnaleziony raport polskich kryptologów Wybrane fragmenty wykładu, który w Auli Lubrańskiego wygłosił drMarekGrajek, kryptolog i informatyk
8 | Matura z uniwersytetem
Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Słubicach
9 | Minął rok pracy rzecznika UAM!
Małgorzata Rybczyńska
9 | 50 lat i 4 miesiące…
...tyle w dziale płac istypendiów przepracowała Barbara Orłowska
10 | Hanka 2 czyli reaktywacja
12 lutego, po miesiącach remontowania historycznejsiedziby akademika,„Hanka” znów jest piękna, przytulna, ciepła, ale przede wszystkim spełnia wymagania stawiane akademikom XXI wieku
11 | O Szustaku kreatywnie
5 lutego w Auditorium Maximum na Wydziale Prawa i AdministracjiUAM o tym, że warto być kreatywnym opowiadał o. Adam SzustakOP – znany dominikańskirekolekcjonista, vloger i podróżnik.
12 | Słubice. Na pograniczu polsko-niemieckim o wyzwaniach dla Europy i Unii Europejskiej w XXI wieku
12 | Gniezno. Spór o patriotyzm, czyli sztandari drzewiec
OPINIE
13 | Dlaczego Stypendia
św. Benedykta? Prof. Bogumiła Kaniews
NAUKA
14 | Woda to nie tylko H2O
Z profesorem Jackiem Nawrockim z Zakładu Technologii Uzdatniania Wody rozmawia Magda Ziółek
16 | Złapali ewolucję za ogon
Między pasożytami a ich gospodarzamitrwa nieustanny wyścig zbrojeń. Każda ze stron musi usprawniać genetyczne mechanizmy obrony przed drugą.Naukowcom z Poznania udało się w tym procesie złapać ewolucję na gorącym uczynku
17 | StethoMe – stetoskop w twoim domu
Dr Honorata Hafke-Dys i drJędrzej Kociński:twórcy urządzenia, które już niedługo zrewolucjonizuje opiekę nad chorymi dziećmi i osobami cierpiącymi na przewlekłe choroby układu oddechowego.
18 | Autograf francuskiego wiersza Słowackiego wreszcie w Polsce
19 | UNIWERSYTET JUTRA czyli zintegrowany program rozwoju Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
KALEJDOSKOP
24 | Debatowali po oksfordzku
W tegorocznej edycji wygrał zespól z II LO w Poznaniu, dla którego jednocześnie byłto ostatnistart w turnieju (klasa maturalna)
24 | Lekcja anatomii doktora Hagensa
W latach 70-tych ubiegłego wieku ekscentryczny niemiecki lekarz, patomorfolog i anatom,Gűnther von Hagens, opracował i opatentował nowatorską metodę plastynacji zwłok, czylisposób ich konserwacji. To właśnie vonHagensjest pomysłodawcą itwórcą kontrowersyjnej wystawy Body Worlds(Cielesne Światy).
25 | Dziewczyna od Vincenta
Tegoroczna Gala Oskarowa będzie dla UAM bardzo emocjonująca. Marta Czarnecka, absolwentka kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu jest jednym ze 125 malarzy pracujących przy produkcji„Twój Vincent”.
25 | Pomost na rynek pracy – furtka do kariery studentów WNPiD?
LUDZIE UAM
26 | Na lądzie i pod wodą
Opowieść o drodze naukowej, którą odbył geolog prof. Stanisław Lorenc, poznając Ziemię, którą fascynowałsię od dzieciństwa.
28 | Specjalność:wyprzedzanie odkryć
To prof. Stanisław Kielich.
30 | KULTURA
31 | Priorytet: Ekstraliga