Wersja kontrastowa

Jednodniówka Życia Uniwersyteckiego

Spis treści
Wszechnica Piastowska
2-3 
Zapraszamy do rozmowy z pierwszym rektorem Uniwersytetu Poznańskiego, inspirowanej autentycznymi wypowiedziami Heliodora Święcickiego, pochodzących z listów, przemówień czy wypowiedzi zanotowanych przez współpracowników . Na pytania szukał odpowiedzi biograf rektora, prof. Michał Musielak.
 
Strzeżcie się szarzyzny życia
4
Inauguracyjne przemówienie pierwszego rektora Uniwersytetu Poznańskiego, profesora Heliodora Święckiego, zaczerpnięte z „Kurjera Poznańskiego”  9 maja 1919 r. 
 
Smarkaty Uniwersytet
5
Prof. Józef Kostrzewski wspominał, że Uniwersytet Poznański nazywano smarkatym uniwersytetem. Nie tylko uczelnia była młoda, młodzi byli również profesorowie – najmłodsi w całej Rzeczypospolitej.
 
Poza horyzont współczesności 
6-7
W warunkach niewyobrażalnie trudnych i w czasach niepewnych powstała uczelnia poznańska, której założyciele mieli odwagę i wizję wybiegającą poza horyzont współczesności, ku przyszłym pokoleniom i nieznanym wyzwaniom.
 
Każdy ma swoją teczkę
8
Zostały po nich teczki z pożółkłymi dokumentami. Z pozoru nudne protokoły ukazują nieoczywistą prawdę o studentach i studentkach Uniwersytetu Poznańskiego.
Triada rektora 
9

Na co dzień przechowywane w szklanej gablocie mieszczącej się w gabinecie rektora. Łańcuch, berło i pierścień, dodają rektorowi dostojeństwa, majestatu i powagi w zakresie sprawowanej funkcji.

Rok jubileuszowy w skrócie 

10
Dodatek: Reprint Kurjera Poznańskiego z 10 maja 1919 r. 
Fotografia okładki
Jednodniówka Życia Uniwersyteckiego
Plik PDF

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.