Uniwersytet uhonorował swojego Profesora

Dzisiaj w Auli Lubrańskiego Collegium Minus odbyła się uroczystość wręczenia Medalu Homini Vere Academico dla prof. Jarosława Mikołajewicza. Po raz pierwszy w historii, wyróżnienie to przyznane zostało pośmiertnie. Jak mówiła prowadząca uroczystość prorektor prof. Beata Mikołajczyk, Uniwersytet nie zdążył nagrodzić swojego zasłużonego Profesora.

Zmarły przedwcześnie, w pełni sił twórczych prof. Jarosław Mikołajewicz był wybitnym specjalistą teorii prawa, autorem publikacji dotyczących prawa intertemporalnego, filozoficznych podstaw obowiązywania prawa i zasad orzeczniczych Trybunału Konstytucyjnego. Należał do kręgu uczonych zgromadzanych wokół legendarnej już postaci profesora Zygmunta Ziembińskiego. Do zasług profesora warto też dopisać jego aktywny wkład w życie uczelni. Był członkiem Senatu, Senackiej Komisji Prawa a także czynnie uczestniczył w pracach nad Statutem UAM. W opinii osób, które znały Profesora osobiście, był on człowiekiem niezwykle wrażliwym i otwartym na potrzeby innych. Prywatnie pisał wiersze. Medal w imieniu Profesora Mikołajewicza odebrała jego żona Beata.

Czytaj też: Homini Vere Academico dla profesora

Po uroczystości zaplanowana została specjalna konferencja poświęcona pamięci Profesora:  „Zastosowanie koncepcji teoretycznej intertemporalności Jarosława Mikołajewicza”. Jest to kolejny dowód na to, że Uniwersytet pamięta o profesorze Mikołajewiczu, człowieku prawdziwie akademickim.

 

Medal Homini Vere Academico przyznawany jest od 2013, dotychczas zostało nim uhonorowanych 17 osób.   

Sto lat UAM Wydział Prawa i Administracji