Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Fotografia w nagłówku
redakcja
Zmiany w gospodarowaniu ziemią, które wprowadzono na początku okresu feudalnego w XIV wieku, znacząco wpłynęły na lasy i torfowiska Ziemi Lubuskiej. Jedną z głównych zmian był znaczący zanik pierwotnej puszczy porastającej tamten obszar.
Fotografia w nagłówku
Ewa Konarzewska-Michalak
Geograf dr Jakub Nowosad zawodowo zajmuje się szukaniem najprostszych i najwydajniejszych sposobów opisania, a także zrozumienia zależności między elementami środowiska. Jego badania mogą pomóc skuteczniej przeciwdziałać wylesianiu, zjawisku szkodliwemu dla planety.
Fotografia w nagłówku
Małgorzata Rybczyńska
Temat „różowego śniegu i czerwonego lodu”, czyli zakwitów na lodowcach powraca co roku niczym boomerang. W 2016 roku dużo mówiono o zakwitach na czapie lodowej na Grenlandii, z kolei w tym roku słyszymy o zakwitach w Alpach. - Kolor śniegu i kolor lodu zależą m.in. od jego mieszkańców, którymi są...
Fotografia w nagłówku
redakcja
Pogoda ostatnimi dniami nas nie rozpieszcza. Susza a następnie ulewny deszcz i burze. Jak przewidują meteorolodzy takie zjawiska pogodowe będą coraz częstsze. To skutek zmian klimatu.
Fotografia w nagłówku
Ewa Konarzewska -Michalak
Herbata i kawa na miękkiej wodzie są o wiele lepsze – twierdzą niektórzy. Ale czy dla wybornego aromatu warto poświęcać zdrowie? O szkodliwości filtrów i zaletach kranówki przekonuje prof. Józef Górski z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.
Fotografia w nagłówku
redakcja
Prof. Rachlewicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM został narodowym korespondentem w prestiżowym International Glaciological Society działającym od 84 lat. Ważnym zadaniem prof. Grzegorza Rachlewicza będzie integracja grupy osób zainteresowanych problematyką glacjologiczną w naszym...