Wiosna, ach to ty!

Wiosna zawitała do Collegium Maius nieco wcześniej, a to dzięki Słowiańskiemu Dniu Wiosny. Już po raz drugi Rada Samorządu Studentów WFPiK wspólnie z Kołem Naukowym Slawistów zaprasza do świętowania bułgarskiego zwyczaju "martenicy".

Zgodnie z tradycją, marzec jest miesiącem nadejścia wiosny. Bułgarzy świętują już pierwszego dnia marca, podczas którego symbolicznie żegnają zimę i witają wiosnę. 1 marca i przez kilka kolejnych dni Bułgarzy obdarowują się wzajemnie czerwono-białymi włóczkowymi gałgankami. Kolor czerwony symbolizuje krew i życie, natomiast biały – czystość i szczęście. Mają formę laleczek, pomponików, wstążeczek, plecionek, bransoletek itp. Podarowana martenica przynosi szczęście i pomyślność. Z tej okazji w Holu Bibliotecznym Collegium Maius, pod Marteniczkowym drzewkiem, każdy będzie mógł dostać swoją własną marteniczkę, a nawet samodzielnie taką wykonać. Spróbujmy wspólnie odgonić zimę (chociaż nie do końca ją już czuć) i powitajmy wiosnę na dobre!

- Za oknami zimowo-wiosenna atmosfera, ale do Collegium Maius właśnie dzisiaj zawitało słońce. Wraz z Kołem Naukowym Slawistów UAM już po raz drugi postanowiliśmy zaprosić całą społeczność akademicką do świętowania tego wyjątkowego dnia. Dla pracowników i studentów przygotowaliśmy punkt z marteniczkowym drzewkiem, gdzie każdy będzie mógł wykonać własną marteniczkę, a następnie dzięki niej przywołać wiosnę - mówi Adrian Kaleta, koordynator wydarzenia.
 

Martenice nosi się na rękach do momentu, gdy zauważy się pierwsze kwitnące drzewo albo pierwszego wiosennego ptaka (np. bociana). Następnie pozostawia się je pod kamieniem, wiesza się na drzewie lub puszcza w rzece.

Kultura Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej