Wersja kontrastowa

UAM wśród najlepszych

Fot. Adrian Wykrota
Fot. Adrian Wykrota

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wśród trzech najlepszych uniwersytetów w kraju według Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022! W zestawieniu wszystkich uczelni UAM zajął 4 miejsce, za Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Jagiellońskim i Politechniką Warszawską. 6 kierunków z UAM zostało uznanych na najlepiej prowadzone w kraju. Są to: archeologia, administracja, filologia angielska, gospodarka przestrzenna, pedagogika oraz turystyka i rekreacja. 

- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu należy do największych i najlepszych uczelni w kraju – komentuje Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska - Jesteśmy uniwersytetem europejskim i badawczym. Naszą mocną stroną zawsze była znakomita kadra naukowa, co potwierdzają wysokie oceny dla sześciu kierunków. Od kilkunastu lat znajdujemy się wśród trzech najlepszych uniwersytetów w kraju. Ten wynik z jednej strony nas cieszy, z drugiej daje impuls do dalszych starań. Pamiętajmy jednak, że trudno nam jako uniwersytetowi klasycznemu, konkurować z uczelniami technicznymi. Na UAM mamy bogatą ofertę kierunków i specjalności, która jest stale poszerzana o ofertę studiów w języku angielskim. Chcemy przyciągać najlepszych, którym już od I roku proponujemy udział w unikatowym w skali kraju systemie grantów dla studentów. Wiem, że warto studiować na UAM. Oczywiście gratuluję zarówno tym, którzy nas wyprzedzili, jak i wszystkim uczelniom, które odniosły sukces w tegorocznym Rankingu – dodaje Rektorka UAM. 

 

Ranking Perspektyw dostępny jest pod adresem: https://2022.ranking.perspektywy.pl/2022/ranking/ranking-uczelni-akademickich  

 

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu należy do największych polskich uczelni Uczelnia znajduje się w gronie 1000 najlepszych uczelni na świecie, co potwierdzają wyniki czołowych rankingów instytucjonalnych: rankingu szanghajskiego, QS, Times Higher Education (1001-1200) i US News.  

W wiodącej dla siebie dziedzinie – Arts & Humanities – UAM utrzymuje swoją mocną pozycję w dyscyplinach: lingwistyce i filologii angielskiej. 

UAM zajmuje pierwsze miejsca w kraju w rankingach dziedzinowych: 

 

1. Times Higher Education World University Rankings by Subject 2022: 

Education (301-400), ex aequo z Uniwersytetem Jagiellońskim  

Geography (501-600) 

Politics and International Studies (501-600) 

2. ARWU Global Ranking of Academic Subjects 2021: 

Hospitality & Tourism Management (201-300) 

Atmospheric Sciences (301-400, w tym samym przedziale co Uniwersytet Warszawski) 

Earth Sciences (401-500) 

3. US News Best Global Universities by Subject 2022: 

Environment/Ecology (361) 

Geosciences (316) 

UAM jest też “zielonym” uniwersytetem, zajmuje drugie miejsce w Polsce w rankingu wspierającym zrównoważony rozwój i realizację III misji – Green Metric (250 na świecie) oraz pierwsze w THE Impact Ranking 2022 w realizacji celów: 

Quality Education (SDG 4)  

Reduced Inequalities (SDG 10) 

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.