Anna Bikont laureatką nagrody UAM!

Nagroda dla Anny Bikont
Anna Bikont znana reporterka współpracująca z Gazetą Wyborczą. Autorka m.in. „My z Jedwabnego” - nagrodzonego Europejską Nagrodą Książkową oraz wydanej ostatnio „Sendlerowa. W ukryciu” została laureatką Nagrody im. Adama Mickiewicza.

W Gabinecie Rektora UAM, poznaliśmy laureatkę Nagrody im. Adama Mickiewicza, która jest częścią Poznańskiej Nagrody Literackiej. Wyróżnienie zdobyła Anna Bikont, dziennikarka i pisarka, za książkę „Sendlerowa. W ukryciu”. Ogłoszone zostały także nazwiska trzech nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Są to: Szczepan Kopyt – jeden z najgłośniejszych i najwyżej cenionych poetów młodego pokolenia, autor kilku książek poetyckich i płyt muzycznych, Wiktor Marzec – socjolog i filozof oraz Ilona Witkowska – polska poetka. Uroczysta gala z wręczeniem Nagrody im. Adama Mickiewicza i ogłoszeniem nazwiska tegorocznego stypendysty odbędzie się 25 maja w Centrum Kultury Zamek o 19.00.

Zobacz: Kobieta, reporterka. Kim jest laureatka?

- Ta książka to biografia, a nie hagiografia – mówił przewodniczący kapituły PNL, prof. Piotr Śliwiński. – Irena Sendlerowa sportretowana została wbrew jej własnej legendzie, przeciw mitologizacji, która coraz szczelniej oddzielała tę wspaniałą postać od prawdy historycznej. Przywrócenie znaczenia faktom, ustalenie prawdziwszych proporcji między potrzebą podziwu a rzeczywistą zasługą, niezwykle solidne udokumentowanie poszukiwań, uwzględnienie roli osób znanych do tej pory słabiej, wszystko to ocaliło Sendlerową przed uprzedmiotawiającym wyolbrzymieniem jej dokonań,  a także przed instrumentalizacją – w funkcji dawczyni alibi narodowi oskarżanemu o współudział w ludobójstwie Żydów – mówił prof. Śliwiński.

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2014, po śmierci Stanisława Barańczaka, Prezydenta Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny Rektora UAM. Składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast nagroda im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35 roku życia.

W tym roku na konkurs napłynęło około 80 prac. Nowością wśród zgłoszonych książek była powieść graficzna. Ponadto reprezentowane były także poezja, proza, reportaż, esej naukowy książka historyczna oraz przekład.

W skład kapituły nagrody wchodzą: prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), prof. Bogumiła Kaniewska (UAM), Jarosław Mikołajewski (poeta, pisarz), prof. Piotr Śliwiński (UAM), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (poeta, prozaik), prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (UAM), prof. Szymon Wróbel (PAN, Uniwersytet Warszawski) oraz dr Marcin Jaworski (UAM).

Uroczysta gala z wręczeniem nagród i ogłoszeniem nazwiska tegorocznego stypendysty odbędzie się 25 maja w Centrum Kultury Zamek.
Ogólnouniwersyteckie