Współczesne problemy ochrony praw człowieka

Profesor Jerzy Zajadło, fot. Jagoda Haloszka
Jagoda Haloszka, Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego Pro Publico Bono

Celebrując coroczny Dzień Praw Człowieka, Koło Naukowe Pro Publico Bono zorganizowało III Ogólnopolską Konferencje Naukową Współczesne problemy ochrony praw człowieka.

Konferencja miała charakter ogólnopolski, swoje referaty wygłosiło osiemnastu prelegentów, głównie doktorantów, z dziesięciu wiodących ośrodków akademickich z Polski. W gronie ekspertów znaleźli się praktycy oraz pracownicy naukowi Wydziału Prawa i Administracji UAM oraz Poznańskiego Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Obszary tematyczne, o których dyskutowali prelegenci dotyczyły m.in. przeciwdziałania dyskryminacji w różnych obszarach, sprawiedliwości tranzycyjnej a praw człowieka, praw socjalno-ekonomiczne jako praw człowieka czy tendencji nacjonalistycznych a praw człowieka.

- Pragniemy kontynuować dialog na temat rozumienia koncepcji praw człowieka we współczesnym świecie, problemów z jej realizacją oraz ochrony praw człowieka, a także jednostkowych i systemowych przypadków ich łamania– mówił Jacek Szczytko, organizator konferencji.

Czytaj także: Marta Nawrocka. Opinia opinii nierówna

Wzorem uczelni brytyjskich i amerykańskich organizujących wykłady upamiętniające, studenci zrzeszeni w Kole Naukowym Prawa Konstytucyjnego oraz Sekcji Praw Człowieka im. Rafała Lemkina ustanowili Wykład Lemkinowski, będący wyróżnieniem dla najwybitniejszych przedstawicieli nauki prawa, zajmujących się w swej pracy prawami człowieka, a także upamiętnieniem Rafała Lemkina, prawnika siedmiokrotnie nominowanego do Pokojowej Nagrody Nobla. Tegoroczny wykład wygłosił profesor Jerzy Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego, jeden z najwybitniejszych i najpoczytniejszych filozofów prawa w Polsce, który opowiedział o uniwersalizmie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

współćzesne problemy ochrony praw człowieka

Nauka Wydział Prawa i Administracji