Dr Paweł Zawadzki. Geny decydują kto zachoruje na COVID-19?

Dr Paweł Zawadzki

Dr Paweł Zawadzki z UAM uczestniczy w międzynarodowym konsorcjum COVID Human Genetic Effort. Naukowcy badają w jaki sposób genetyka wpływa na przebieg choroby COVID-19 wywołanej przez koronawirusa. Niedawno prestiżowe czasopismo CELL opublikowano artykuł  autorstwa badaczy.

Zakażenie SARS-CoV-2 może wywołać u jednych ludzi cichą infekcję, u innych zaś śmiertelną chorobę. Nie wiadomo jeszcze, jaka jest rola genetyki w przebiegu zakażenia wirusem, ale wszystko wskazuje, że występuje pewna zależność. Autorzy artykułu postawili tezę, że u młodych osób ciężko przechodzących COVID-19, bez chorób współistniejących, powodem takiego stanu mogą być pewne warianty genów.

COVID Human Genetic Effort, do którego należy biolog dr Paweł Zawadzki z Wydziału Fizyki prowadzi na całym świecie rekrutację właśnie takich pacjentów do badań. Pobrane próbki krwi oraz informacje będą przesyłane do ośrodków, które przeprowadzą sekwencjonowanie genomu. Do przedsięwzięcia przyłączyło się już ponad 40 ośrodków z różnych krajów. Naukowcy chcą odkryć m.in. warianty związane z ciężkim przebiegiem COVID-19 u pozornie zdrowych osób.

Czytaj też: Dr Zawadzki - Wygramy z rakiem dzięki bakteriom

Dr Paweł Zawadzki bada m.in. zjawisko naprawy DNA, organizację chromosomu, topologię DNA. Po obronie interdyscyplinarnej pracy doktorskiej w Katedrze Biologii UAM i habilitacji pracował w Oxford University w Wielkiej Brytanii w trzech różnych laboratoriach: w Katedrze Biochemii, Katedrze Onkologii i na Wydziale Fizyki.

Nauka Wydział Fizyki