Dr Jan Zgrzywa - nowy i pierwszy dyrektor ULO

dr Jan Zgrzywa

Pierwszego września rusza Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Słubicach. Czas przedstawić jego dyrektora, dr Jana Zgrzywę - absolwenta Wydziału Filologii Polskiej UAM

Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1998-2000 zatrudniony jako wychowawca i nauczyciel języka polskiego w  Liceum  św. Marii  Magdaleny w Poznaniu. W tym samym czasie pracował na kursach przygotowujących młodzież klas ósmych do egzaminów wstępnych do liceów; współpracując ze Studium Nauczania Języka Polskiego UAM, uczył obcokrajowców, m. in. w ramach szkoły letniej; od 1999 r. doktorant w Instytucie Filologii Polskiej UAM.

W latach 2000-2003 lektor języka polskiego na Christian-Albrechts-Universitӓt w Kilonii. Inicjator i współorganizator współpracy między Instytutem Slawistyki CAU w Kilonii a Instytutem Filologii Polskiej UAM. W latach 2003-2004 lektor języka polskiego na Georg-August-Universitӓt w Getyndze. W latach 2007-2008 guwerner w zakresie języka niemieckiego i historii. Od 2008 r. wykładowca na kierunku filologia polska jako obca w Collegium Polonicum w Słubicach.

Współpracuje z Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, będąc lektorem języka polskiego w Summer School. Współpracuje także z Kolegium Języka Polskiego i Kultury Polskiej w Berlinie, specjalizując się w nauczaniu specjalistycznego języka polskiego. Adiunkt na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Pracowni Leksykograficznej. Autor monografii o aforyzmach w prozie Olgi Tokarczuk i ćwiczeń gramatycznych do nauczania języka polskiego jako obcego. Jego publikacje naukowe dotyczą stylistyki utworów literackich oraz dydaktyki języki polskiego jako obcego.

Czytaj też: Pogranicza są fascynujące - rozmowa z prorektorem prof. Beatą Mikołajczyk

Zainteresowania: rowery, stare samochody, muzyka, szczególnie operowa. Zajęcia odstresowujące: pływanie, codzienne długie spacery z psem, gotowanie, dobra lektura.

Nauka Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Collegium Polonicum w Słubicach