Prof. Józef Paczoski. Biolodzy z UAM oddali hołd botanikowi

Biolodzy z UAM oddali hołd botanikowi prof. Józefowi Paczoskiemu

18 lutego minęło 80 lat od śmierci prof. Józefa Paczoskiego, doktora honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego i członka honorowego Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Z tej okazji delegacja Wydziału Biologii UAM oraz Poznańskiego Oddziału PTB odwiedziła grób Profesora na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Wielkiemu botanikowi złożyliśmy wielogatunkowe kwietne wieńce, pamiętając o Jego pasji i dorobku florystycznym.

Prof. Józef Paczoski jest ogromnie zasłużoną postacią również dla przyrodoznawstwa ziem ukraińskich. Tam się urodził i tam przeprowadził lwią część swoich badań botanicznych, fitosocjologicznych, entomologicznych i ornitologicznych. Uznawany był za najlepszego znawcę stepów Ukrainy, przyczynił się do ich ochrony jako kierownik rezerwatu stepowego Askania-Nova, obecnie na liście UNESCO. Szczególnie owocnym pod względem naukowo-badawczym był okres 25 lat, które spędził w Chersoniu - mieście, które podobnie jak w jego czasach, znów jest niszczone przez zbrodnicze wojska.

Przypominamy artykuł w "Życiu Uniwersyteckim" wspominający zasługi Profesora, napisany z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego https://uniwersyteckie.pl/archiwum/zycie-uniwersyteckie-nr-11-2017.

Wydarzenia Wydział Biologii