Wersja kontrastowa

Praca była dla Niego misją. Wspominamy prof. Stefana Jurgę

Dr Grzegorz Nowaczyk

Profesor Stefan Jurga, Szef – pozostanie w naszej pamięci jako wizjoner, pełen marzeń i konsekwencji w działaniu naukowiec. Rozpalał swoimi pomysłami głowy. Zmuszał nas do ciągłego wysiłku intelektualnego. Nie było miejsca na nudę i narzekanie, że czegoś się nie da, że coś jest niemożliwe.

W uprawianiu nauki cechowała Go wyjątkowa odwaga. Śmiałymi ideami zawstydzał większość z nas – młodych naukowców. Był dla mnie i dla nas kimś więcej niż tylko autorytetem. Pomagał w codziennych sprawach i szczerze cieszył się każdym naszym sukcesem, zarówno naukowym jak i w życiu osobistym. Niewątpliwe był katalizatorem rozwoju Centrum NanoBioMedycznego. Interesował się wszystkim, co było związane z Centrum, począwszy od momentu wbicia pierwszej łopaty na pustym placu tuż obok Wydziału Fizyki. Profesor aktywnie uczestniczył w podejmowaniu niemalże każdej decyzji, związanej z urządzaniem Centrum, z wyborem nowoczesnej aparatury badawczej i prawie zawsze jego sugestie okazywały się trafne, co potwierdzają doskonałe wyniki działalności naukowej CNBM, która w dużej mierze jest oparta na prowadzeniu badań z użyciem unikatowej infrastruktury. Dzięki Jego uporowi i zdolnościom organizacyjnym na UAM powstała nowa dyscyplina naukowa – inżynieria materiałowa. Profesor pozostawił po sobie ogromną spuściznę naukową, wiele niezrealizowanych planów i projektów, ale także wielkie wyzwanie dla nas, aby jego misja była kontynuowana każdego dnia. Myślę, że słowo misja doskonale oddaje to w jaki sposób traktował swoją pracę. 

Profesor, jak wszyscy zapewne wiedzą, kochał muzykę i niejednokrotnie wokół niej starał się nas jednoczyć, zachęcając do wspólnego śpiewu podczas przeróżnych okazji. Z ogromnym sentymentem będziemy wracać do tych chwil. 

Panie Profesorze, jesteśmy wdzięczni za wszystko, czego się w tym czasie nauczyliśmy i bardzo dziękujemy.

 

Dr Grzegorz Nowaczyk oraz pracownicy CNBM

zob. też: Zawsze nas inspirował. Wspominamy prof. Stefana Jurgę

 

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.