Zawsze nas inspirował. Wspominamy prof. Stefana Jurgę

Prof. Maciej Kozak

Profesor dr hab. dr. h. c. Stefan Jurga, rektor UAM, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich - dla nas, grona współpracowników z byłego Zakładu Fizyki Makromolekularnej był przede wszystkim kolegą i bezpośrednim przełożonym.

To osoba, z którą konsultowaliśmy nie tylko bieżące plany badawcze, czy uzyskane wyniki, ale niekiedy i życiowe wybory. Dawny Zakład Fizyki Makromolekularnej, którego był założycielem, od samego początku w roku 1994 był przysłowiowym „oczkiem w głowie” Profesora Stefana. Przez ponad dwie dekady, gdy nim kierował, dokładał wszelkich starań, abyśmy mieli dostęp do nowoczesnego zaplecza badawczego, brali udział w konferencjach naukowych, jak również skutecznie ubiegali się o granty. Dzięki jego wsparciu wielu z nas przygotowało swoje prace magisterskie, doktorskie czy też zrealizowało badania do habilitacji. Nie bał się wyzwań naukowych i był wymagający. Zawsze inspirował swoich podopiecznych do rozwoju naukowego, który podąża za aktualnymi osiągnięciami świata nauki i ma charakter interdyscyplinarny. Dbał o integrację międzypokoleniową zespołu i szybko gasił interpersonalne nieporozumienia – taki był, stanowczy, ale jednocześnie świadomy siły, jaka płynie z dobrej harmonii panującej pomiędzy członkami grupy. W Jego rozumieniu grupa powinna stanowić nie tylko wykwalifikowany zespół badaczy, ale także grono osób, które wzajemnie się szanują, wspierają i lubią. Liczne przyjaźnie nawiązane w czasie współpracy, które są nadal trwałe po odejściu różnych osób z zespołu do innych jednostek naukowych, innych miejsc pracy, czy na emeryturę, są tego najlepszym świadectwem.

Z ogromnym żalem żegnamy Prof. dr. hab. dr. h. c. Stefana Jurgę - wybitną osobowość naszego uniwersytetu, naukowca, wykładowcę, społecznika i wychowawcę wielu pokoleń fizyków. Dla nas, jego uczniów i współpracowników, był wzorem ofiarnej pracy na rzecz wspólnego dobra, pasjonatem nauki, wybitnym organizatorem i cierpliwym nauczycielem.

Prof. Maciej Kozak i współpracownicy z byłego Zakładu Fizyki Makromolekularnej

zob. też: Kochał naukę, ale i muzykę. Wspominamy prof. Stefana Jurgę