Natalia Kołaczek. Szwedzi kochają kawę i nowe słowa

Natalia Kołaczek fot. Adrian Wykrota

Co to jest lagom i czym różni się od duńskiego hygge? Dlaczego Szwedzi przodują w Europie w spożyciu kawy i słodyczy? Co o charakterze skandynawskiego narodu mówią nowe słowa? Na te pytania odpowiedziała nam dr Natalia Kołaczek z Zakładu Języków Skandynawskich.

Dr Natalia Kołaczek językoznawczyni, autorka znanej książki „I cóż, że o Szwecji”, łamiącej stereotypy dotyczące mieszkańców północnej krainy, przybliżyła nam ich, bardziej realny, obraz. Szwedzi znani z działań proekologicznych również potrafią szkodzić środowisku, ich wizerunek ludzi milczących i zimnych można schować między bajki, a wspólnotowość coraz bardziej ustępuje miejsca indywidualizmowi.

Zobacz też: Dni Różnorodności w stylu lagom

Z autorką „Szwecjobloga” rozmawialiśmy również o tym, czym różnią się Szwedzi z północy i z południa, o sztuce dobrego życia (Skandynawowie od lat przodują w rankingach szczęśliwości), jakie trudności w nauce szwedzkiego napotykają Polacy, a przede wszystkim o pracy badaczki, tłumaczki książek, pisarki, lektorki i blogerki.

Wywiad ukaże się w kolejnym numerze „Życia Uniwersyteckiego”. Zapraszamy.

Wydział Neofilologii