Wersja kontrastowa

Życie Uniwersyteckie. Styczeń 2021

Życie Uniwersyteckie. Styczeń 2021
Życie Uniwersyteckie. Styczeń 2021

Styczniowy, noworoczny numer miesięcznika Życie Uniwersyteckie promuje wywiad z biologami prof. Zofią Szweykowską-Kulińską i prof. Arturem Jarmołowskim. Naukowcy odkryli jak modyfikacja jednego nukleotydu może wpływać na biogenezę małych cząsteczek RNA.

 

Sukces badaczy to efekt zarówno wytężonej pracy zespołu, jak i wzajemnego zaufania. - Wiemy, że możemy sobie zaufać, że nikt nikomu niczego nie ukradnie. To jest, wbrew pozorom, ważny element, takie zaufanie w nauce - podkreśla prof. Jarmołowski.

Politolog prof. Radosław Fiedler skomentował najdłuższe w historii i bardzo emocjonujące wybory prezydenckie w USA. Kandydaci szli łeb w łeb, po wielu dniach zliczania głosów ogłoszono, że wygrał Joe Biden, jednak bez dużej przewagi nad przeciwnikiem. Co zwycięstwo Bidena i ciągle wysokie poparcie dla Trumpa oznacza dla Ameryki i dla świata?

Jako Życie Uniwersyteckie rozmawiamy z dr. Witoldem Skowrońskim, tłumaczem m.in. prezydentów RP i USA, premierów i innych osobistości świata polityki, gospodarki, nauki i kultury. Nasz rozmówca nie stroni od anegdot - opowiada np. jak pomógł szukać gumowego korka do wanny, kiedy Margaret Thatcher chciała się wykąpać w czasie wizyty w Polsce.

Coraz bliżej do stworzenia biodrukowalnej łąkotki, nad którą pracuje zespół prof. UAM Jakuba Rybki z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM. Ostatnio naukowcy otrzymali kolejne dofinansowanie z konkursu TECHMASTRATEG.

Eksperci konsorcjum europejskich uniwersytetów EPICUR zakładają, że młode pokolenia Europejczyków będą posługiwały się przynajmniej trzema językami, w tym ojczystym. Dlaczego to takie ważne i czy jest to możliwe? Swoimi opiniami dzielą się Prorektor Rafał Witkowski i naukowcy UAM.

Piszemy o NanoHEART, projekcie prof. Stefana Jurgi, dyrektora Centrum NanoBioMedycznego UAM. Współpraca z Uniwersytetem w Tiencin zaowocuje opracowaniem wielofunkcyjnych systemów do diagnostyki i terapii chorób niedokrwiennych serca. Przedsięwzięcie może się przyczynić do tego, że w przyszłości nanomateriały będą szerzej wykorzystywane w leczeniu ludzi. 

Badania biologa dr. Pawła Zawadzkiego, dotyczące naprawy DNA, wkraczają w decydującą fazę. W niedalekiej przyszłości, dzięki narzędziom analitycznym opracowanym przez jego zespół, lekarze będą wiedzieć, który fragment DNA chorego jest uszkodzony, co da im możliwość indywidualnego dobrania leków. To odkrycie może przynieść przełom w leczeniu nowotworów w Polsce. 

Prof. Małgorzata Rosalska wyjaśnia, jak wygląda współczesne doradztwo zawodowe. Okazuje się, że ośmioklasista, który chce dostać się do LO powinien najpierw sprawdzić warunki rekrutacji na wybrany kierunek studiów – nawet, jeśli ten wybór jest mglisty.

Obserwatorium Astronomiczne UAM wzbogaciło się o zestaw nowych pięciu teleskopów, dzięki którym zwiększy się bezpieczeństwo ziemskich satelitów. O projekcie zrealizowanym w Chalinie niedaleko Sierakowa kosztował prawie 3 miliony złotych mówi dr. Krzysztof Kamiński.

Prof. Łukasz Kaczmarek obudził “Śpiące królewny” czyli niesporczaki z Argentyny i Kirgizji po 15 latach snu. Te niezwykłe stworzenia są w stanie przetrwać w bardzo trudnych warunkach.

To nie wszystko. Styczniowy numer Życia Uniwersyteckiego jest o wiele bogatszy - piszemy o dr. Mikołaju Baranowskim i naukowcach z Wydziału Fizyki, współtwórcach tomografów ERI, projekcie prowadzonym przez prof. UAM Małgorzatę Stępniewską dotyczącym usług ekosystemów w kraju, o kolejnym etapie powstawania muzeum UAM, o doktorancie Michale Brzozowskim badającym rzadkie glony - ramienice, o dr Magdalenie Zabielskiej, która bada, co wspólnego mają metafory z medycyną. Podsumowujemy też 2020 rok pod kątem osiągnięć oraz piszemy o bieżących wydarzeniach uniwersyteckich. 

Jednym słowem - jest co czytać - z najnowszym numer można się zapoznać na naszej stronie www.uniwersyteckie.pl.

 

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.