Z UAM na Igrzyska w Tokio

Karolina Nadolska

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 były wyjątkowe dla naszej społeczności, ponieważ uczestniczyło w nich trzech pracowników UAM. W roli zawodniczki wystąpiła Karolina Nadolska, w roli trenera w Tokio przebywał Michał Szymański, a szermiercze pojedynki rozstrzygał sędzia międzynarodowy Andrzej Witkowski.

Karolina Nadolska – na co dzień wykładowczyni w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM, biegnąc w piekielnym upale i wysokiej wilgotności powietrza zajęła wysokie, 14. miejsce (z czasem 2:32:04) w olimpijskim maratonie rozegranym w Sapporo. Warto dodać, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił przenieść rywalizację na tym najtrudniejszym dystansie do miasta położonego na północy kraju, aby uchronić uczestników biegu przed jeszcze większym upałem w Tokio.

Jak się jednak okazało, biegaczki i tak rywalizowały w sobotę w trudnych warunkach atmosferycznych (na starcie odnotowano 27 stopni Celsjusza). W miarę przebiegu dystansu warunki tylko się pogarszały, w wyniku czego aż 15 zawodniczek zeszło z trasy, w tym dwie faworyzowane Etiopki i jedna Kenijka. Wynik Karoliny Nadolskiej należy uznać za bardzo duży sukces, ponieważ maraton to najpopularniejsza obecnie biegowa konkurencja świata, zdominowana w nieprawdopodobny sposób przez biegaczki z Afryki. Wykładowczyni w SWFiS dzięki znakomitemu przygotowaniu nawiązała walkę z najmocniejszymi biegaczkami globu.

Michał Szymański – wykładowca w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM, poleciał do Tokio w roli trenera kadry olimpijskiej w pływaniu. Szkoleniowiec od 13 lat trenuje poznańskiego olimpijczyka Kacpra Majchrzaka (KS „Warta” Poznań). Współpracował również w ostatnich latach z medalistą wielu imprez mistrzowskich Konradem Czerniakiem.

Michał Szymański

Andrzej Witkowski – kierownik obiektów sportowych UAM, to międzynarodowy sędzia szermierczy, powołany na te zawody przez Światową Federację Szermierczą (FIE) oraz Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). W Tokio dostąpił zaszczytu prowadzenia walki o złoty medal pomiędzy florecistkami Inną Dieriglazową (RUS) oraz Lee Kifer (USA). Emocjonującą walkę na swoją korzyść rozstrzygnęła Amerykanka, zaś Andrzej Witkowski ugruntował swoją pozycję w elicie arbitrów FIE. Swoje doświadczenia będzie mógł z pewnością wykorzystać podczas organizowanego w styczniu 2022 przed środowisko szermiercze skupione przy UAM Pucharu Świata Seniorek we florecie kobiet - Adam Mickiewicz University Women’s Foil World Cup.

Andrzej Witkowski

W gronie naszych reprezentantów zabrakło w tym roku akcentu studenckiego. Liczymy, że za trzy lata w Paryżu nasza reprezentacja będzie mocniejsza o co najmniej jedną lub jednego członka naszych sekcji akademickich.

Kilka liczb

Znicz olimpijski XXXII Letnich Igrzysk zgasł 8 sierpnia 2021 roku. W imprezie wzięło udział ponad 11 tysięcy sportowców z 206 krajów. Igrzyska były bardzo udane dla Polski. Biało-czerwoni w Tokio wywalczyli 14 medali (4 złote, 5 srebrnych,
5 brązowych). Najwięcej – aż 9 krążków – zdobyli nasi lekkoatleci. W sumie Polski Komitet Olimpijski wysłał do stolicy Japonii 428 osoby, w tym 211 zawodników.
Nasi rodacy wzięli udział w 137 z 339 konkurencji w 28 dyscyplina

Wydarzenia Studium Wychowania Fizycznego i Sportu