WNPiD członkiem European Journalism Training Association

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, fot. fb.com/wnpid
Obraz

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM od 1 kwietnia 2020 r. jest członkiem European Journalism Training Association (EJTA).  EJTA powstało w Brukseli w 1990 roku jako organizacja non-profit  skupiająca europejskie szkoły dziennikarstwa. Zrzesza obecnie około 70 centrów dziennikarstwa, szkół i uniwersytetów z około 30 krajów w całej Europie.

Głównym celem stowarzyszenia się dążenie do udoskonalenia edukacji dziennikarskiej, poprzez umożliwienie członkom współpracy w ramach wymiany studentów i nauczycieli akademickich, nauczania i badań oraz prowadzenie regularnych spotkań w celu wymiany pomysłów i informacji w tym obszarze. Ponadto EJTA organizuje konferencje i seminaria, aby zachęcić do dyskusji na temat ważnych pytań dotyczących zawodu dziennikarza i problemów szkoleniowych, koordynuje długoterminową i średnioterminową wymianę studentów i wykładowców, badania na poziomie europejskim dotyczące ważnych kwestii w szkoleniu dziennikarskim a także organizuje wspólne warsztaty praktyczne oraz programy i projekty międzynarodowe oraz reprezentuje swoich członków i broni ich interesów w kontaktach z partnerami instytucjonalnymi, takimi jak chociażby Komisja Europejska, UNESCO.

Czytaj także: Program "AZS Go!" nagrodzony w Paryżu

Jednym z projektów EJTA, które zaczynamy właśnie realizować (oczywiście teraz zdalnie) jest EUfactchecking. Idea najkrócej polega na tym, że studenci współpracując w ramach elektronicznej platformy https://eufactcheck.eu weryfikują na podstawie dostępnych baz danych, rozmaite fakty zawarte w wypowiedziach polityków, materiałach prasowych,  dotyczących życia publicznego w UE. Publikacje takie pojawiają się później na platformie EJTA i rozsyłane są do największych światowych redakcji prasowych. A to tylko jedna z inicjatyw i korzyści z członkostwa WNPiD w EJTA. Kolejne miejmy nadzieję wkrótce.

Wydarzenia Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa