Spotkanie starego i nowego Gniezna

W Instytucie Kultury Europejskiej UAM odbył się wernisaż wystawy „Gnieźnieńskie retrospekcje. Gniezno wczoraj i dziś”, będący podsumowaniem projektu realizowanego od października 2021 roku przez studentki i studentów III roku komunikacji europejskiej i projektowania kultury oraz słuchaczki i słuchaczów Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Projekt z jednej strony odkrywał to, co już minione, z drugiej zaś otwierał się na to, co jest doświadczeniem teraźniejszości. Punktem wyjścia projektu były stare fotografie Gniezna, będące w posiadaniu uczestniczek i uczestników projektu, bowiem to fotografia zatrzymuje w kadrze i utrwala chwilę, przestrzeń, ludzi.

Na wystawie można było zobaczyć wykonane przez studentki i studentów refotografie zdjęć dawnego Gniezna, które dobrze oddają zmiany w tkance miasta na przestrzeni czasu. Wykorzystanie w projekcie tej ciekawej metody pozwoliło spotkać w jednym kadrze to, co przeszłe, z tym, co jest doświadczeniem dzisiejszego pokolenia. Prezentowane fotografie stały się impulsem do rozmowy o niegdysiejszym Gnieźnie, przywołując narracje o miejscach, które zniknęły już z mapy miasta. Przeprowadzone wywiady były kolejnym punktem wydarzenia. Uzupełniły projekt o ciekawą perspektywę, pokazując bardzo prywatny, indywidualny krajobraz historyczno-kulturowy Gniezna. Uczestnicy mogli także zapoznać się z zarejestrowaną mapą dźwiękową Gniezna, która uzupełniła projekt o sensualny wymiar jego doświadczenia. Ostatnim punktem wernisażu było wspólne wykonanie przez uczestniczki i uczestników obrazu miasta przyszłości. Na płótnie obrazu można odnaleźć aktualne hasła nawiązujące do wydarzeń wojny w Ukrainie, nawołujące do pokoju. Projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Był okazją do wymiany doświadczeń, poznania osobistych wspomnień, które w dużym stopniu budowały pełen wzruszeń i uśmiechu nastrój wernisażu.