Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego pomaga studentom

Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego
Obraz

Na UAM od kilku miesięcy działa program Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego, która służy pomocą studentom. Przeszkoleni młodzi ludzie wspierają rówieśników zmagających się z trudnościami w swoim życiu. Jeśli trudno ci poradzić sobie z problemami, czujesz się samotny zgłoś się!

- Przeszkoleni studenci występują w roli przyjaciół-opiekunów, którzy mają za zadanie, np. zaprowadzenie innych studentów na wizyty u psychologa, utrzymywanie z nimi stałego kontaktu, wspierania ich w trudnościach życia codziennego, pomóc przy formalnościach związanych z życiem uniwersyteckim. Celem Sieci nie jest świadczenie profesjonalnej pomocy, a oferowanie podstawowego wsparcia jej uczestnikom. Opiekunowie są wsparciem dla naszych podopiecznych, nie są natomiast ich terapeutami. Pomoc specjalistyczna należy do profesjonalistów, a my tworzymy dodatkową sieć wsparcia - informuje Marcelina Rosińska, prezes Fundacji Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego.

Czytaj też: Kowadło 2.0. Nagrodzono siedem projektów

Celem programu Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego jest stworzenie systemu wsparcia psychicznego dla osób stygmatyzowanych, jak i takich, których zaburzenia funkcjonowania wynikają z innych przyczyn, w tym chorób lub trudnej sytuacji prywatnej.

- Udało nam się pomóc już kilkudziesięciu młodym ludziom - kontynuuje Marcelina Rosińska. - Nasze szkolenia ukończyło kilkudziesięciu kandydatów na opiekunów, którzy wspierają osoby zmagające się z trudnościami na tle zdrowia psychicznego. Najczęściej wspieramy studentów UAM i  innych poznańskich uczelni, ale w praktyce nikomu nie odmówimy pomocy. Zwłaszcza w czasie epidemii COVID-19 musieliśmy zintensyfikować swoje działania, ponieważ znacznie wzrosło zapotrzebowanie na nasze usługi wsparcia, rozmowy, wysłuchania osób, które źle znoszą czas przymusowej izolacji. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem. Cały czas zgłaszają się do nas kolejne osoby, które chcą zostać opiekunami oraz osoby, które potrzebują naszej pomocy. Oczywiście wsparcie, które oferujemy jest bezpłatne.

Program dostał dofinansowanie m.in. z UAM w ramach konkursu Kowadło 2.0

Więcej informacji i kontakt na profilu FB programu Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie