Wersja kontrastowa

Oni wybrali UAM. Życie Uniwersyteckie już dostępne

Życie Uniwersyteckie Styczeń 2021
Życie Uniwersyteckie Styczeń 2021
Obraz

Najnowsze wydanie Życia Uniwersyteckiego już w druku i online. Tym razem sporo miejsca poświęcamy w nim naukowcom z zagranicy. Tym, którzy wybrali UAM.

Według informacji Centrum Spraw Pracowniczych na UAM zatrudnione są 163 osoby z zagranicy. 63 z nich to kobiety. Po pięć osób zatrudnia CNBM i CZT.  Wśród zatrudnionych obcokrajowców jest 10 profesorów, 26 doktorów habilitowanych i 60 doktorów. Najwięcej cudzoziemców pracuje na Wydziale Neofilologii (80), a największą grupę zatrudnionych stanowią obywatele Wielkiej Brytanii (15). Piszemy o tym nie bez przyczyny, bowiem teksty w tym numerze Życia Uniwersyteckiego, pod hasłem „Wybrali UAM” , przedstawiają tylko sześć osób. To około 4 procent tych, którzy postawili na UAM. Pracują tutaj, prowadzą projekty lub przy nich współpracują. Są z nami i sprawiają, że UAM jest silny również dzięki ich wiedzy i umiejętności. 

O swojej pracy opowiadają między innymi prof. Hermann Ehrlich z Centrum Zaawansowanych Technologii, prof. Ilona Koutny z Wydziału Neofilologii, prof. UAM Emerson Coy z Centrum NanoBioMedycznego, prof. UAM Andriy Serebryannikov z Wydziału Fizyki, dr hab. Olena Klenina z Wydziału Historii i prof. Prof. Jiří Chlachula z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych.

Profesor Rafał Witkowski, prorektor ds. współpracy międzynarodowej ma dla nas bardzo dobrą wiadomość. Do konsorcjum uniwersytetów będących w składzie EPICUR dołączył kolejny poważny partner. Tym razem jest to duński SDU.

Prof. Simonem Crowhurst, kierownik laboratoriów Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Cambridge opowiada nam jak to jest pracować w jednej z najbardziej renomowanych uczelni świata i chwali UAM.

Do podróży w Ryzosferę zapraszają prof. Marlena Lembicz z Wydziału Biologii oraz prof. Joanna Hoffmann z Uniwersytetu Artystycznego.

Minęło 5 lat od przyznania UAM wyróżnienia HR Excellence in Research. W tym czasie nasz Uniwersytet podjął wiele działań, by zwiększyć atrakcyjność warunków zatrudnienia naukowczyń i naukowców i stworzyć sprzyjające rozwojowi środowisko pracy. Opowiadają o tym prof. Katarzyna Dziubalska Kołaczyk, prorektorka ds. nauki i Katarzyna Linke, dyrektorka Centrum Spraw Pracowniczych.

 

Z kolei prof. Robert Nawrot wkracza w kolejny etap badań nad wyjaśnieniem mechanizmu aktywności soku mlecznego glistnika jaskółcze ziele. W przyszłości, dzięki odkryciom poznańskich wirusologów, medycyna może zyskać wsparcie w walce z ciężkimi chorobami.

 

Nad tym czy sztuczna inteligencja to inteligencja emocjonalna zastanawiamy się w czasie rozmowy z dr Barbarą Konat z Laboratorium Badania Rozumowań Zakładu Logiki i Kognitywistyki, a o dynamice wielojęzyczności opowiada prof. Magdalena Wrembel z Wydziału Anglistyki.

 

To tylko niektóre z tematów najnowszego wydania Życia Uniwersyteckiego. Nie zapomnieliśmy o świętach, a w ich magiczny czas przenoszą nas pracownicy UAM z Wydziału Neofilologii i nie tylko. Spójrzmy jak wyglądają Święta w Danii, Chinach, Indonezji czy na Stacji im. Henryka Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych.

PDF z wydaniem do pobrania TUTAJ

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.