Nowy numer "Życia Uniwersyteckiego" - październik

Fot. MZ

Październikowe „Życie Uniwersyteckie” poleca się do czytania! Nowy numer jest już dostępny na naszej stronie.

„Za nami wyjątkowy i wymagający rok” – pisze, otwierając numer, JMR prof. Bogumiła Kaniewska:

– Wokół nas, w kraju, Europie, świecie dzieją się wydarzenia, które nie napawają optymizmem. Trudno cokolwiek prognozować, planować, ale „ludzka siła wyrasta ze słabości” pisał Ralph Waldo Emerson, dodając, że „nigdy nie osiągnięto niczego wielkiego bez entuzjazmu. Tego entuzjazmu i siły w realizacji planów i marzeń życzę Państwu na nowy rok akademicki.

Tematem przewodnim numeru jest zakończona właśnie na UAM ewaluacja. O pierwsze refleksje, związane z tym największym i najważniejszym sprawdzianem, jaki przeszły polskie uczelnie wyższe, poprosiliśmy: prorektor prof. Katarzynę Dziubalską-Kołaczyk, prof. Józefa Dobosza, prof. UAM Beatę Messyasz, prof. UAM Jacka Wierzbickiego, prof. UAM Romana Gołębiewskiego i prof. Sławomira Breitera, prof. UAM Aldonę Żurek oraz prof. Romana Kubickiego.

A ponad to w numerze przeczytacie Państwo:

Dr Ewelina Wieczorek-Szweda z Wydziału Chemii opowiada o swoich badaniach dotyczących zastosowania nanocząsteczek złota w leczeniu nowotworów. Dr Michał Halamus, historyk starożytności i epigrafik przedstawi projekt, który będzie realizował na UAM.

Prof. Agnieszka Gajewska z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej odpowie na pytanie czy „Lem był chory na Polskę”. Przypomnijmy, Pani Profesor jest autorką nominowanej do Nagrody Nike książki „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku” i laureatką Nagrody Literackiej Gdynia,

Prof. Violettą Julkowską z Wydziału Historii jest pierwszą kobietą, która przewodniczy pracom Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej Historyków i Geografów. U nas dzieli się spostrzeżeniami z prac Komisji.

Prof. UAM  Krzysztof Zawierucha opowiada o tym, jak studenci Wydziału Biologii doświadczali zmian klimatu na Spitsbergenie.

Prof. UAM Joanną Rękas z Instytutu Filologii Słowiańskiej ostrzega, że studiowanie w późniejszym wieku wzmaga głód wiedzy.  A Zenon Lenczewski i Mirosława Hallilović opowiadają dlaczego warto studiować po 70.

I oczywiście dużo, dużo więcej.

Zapraszamy na nasze strony!

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie