Wersja kontrastowa

Kolejna nagroda dla Domu Studenckiego Hanka

Fot. Łukasz Woźny
Fot. Łukasz Woźny

Dom Studencki Hanka zasługuje na uznanie jako obiekt przyjazny osobom z niepełnosprawnościami – uznała Kapituła IV Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności”. UAM zdobył pierwszą nagrodę  w kategorii obiekt mieszkalno/hotelowy. W środę, 8 maja, w Pałacu Prezydenckim dyplom zwycięzcy odebrali z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy Kanclerz UAM dr Marcin Wysocki oraz zastępca Kanclerza ds. Technicznych mgr inż. Marek Sobczak. Towarzyszyła im Wioletta Barełkowska z  Biura Projektów Studio ADS.

Kanclerz Wysocki, dziękując za nagrodę, podkreślił, że osiągnięcie takiego sukcesu nie byłoby możliwe bez dwóch czynników. Pierwszym z nich było wsparcie Pełnomocniczki Rektora UAM ds. studentów z niepełnosprawnościami Anny Rutz wraz z całym jej zespołem, który konsultował, opiniował, a na końcu testował przyjęte rozwiązania. Kanclerz wspomniał także o zaangażowaniu i doradztwie nieżyjącego już architekta Piotra Barełkowskiego ze Studia ADS, który był autorem przebudowy akademika.

Czytaj także: Rektor Andrzej Lesicki. Weszliśmy w nowe stulecie

Celem Konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w dostosowywaniu budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Odbywa się on pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP. Gala organizowana jest z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, przypadającego 5 maja. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem barier architektonicznych, a także upowszechnianie pozytywnych rozwiązań zwiększających dostępność architektoniczną obiektów i przestrzeni dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Przypomnijmy, że modernizacja Domu Studenckiego Hanka zdobyła także główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku 2017. W obiekcie zastosowano wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami, w tym niewidomych i słabowidzących, m.in. szerokie, automatycznie otwierane drzwi, sygnały dźwiękowe, oznakowanie w alfabecie Braille’a.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.