Wersja kontrastowa

Dom Studencki Hanka obchodzi drugie urodziny

Dom Studencki Hanka. fot. Adrian Wykrota
Dom Studencki Hanka. fot. Adrian Wykrota
Jagoda Haloszka, fot. Adrian Wykrota

- Oddajemy dziś po remoncie Dom Studencki Hanka: ważne miejsce w życiu studenckim Uniwersytetu im Adama Mickiewicza i Poznania - mówił podczas otwarcia, 12 lutego 2018 r., Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki. To było wielkie otwarcie, po miesiącach remontowania historycznej siedziby akademika. Dziś mijają dwa lata od tej chwili.

"Hanka” to obiekt "kultowy”, który powstał w latach 1925 – 1929. Zaprojektowany został przez architekta Rogera Sławskiego jako zaplecze socjalne dla studentów i kadry naukowej ówczesnego Uniwersytetu Poznańskiego. Dziś, ten niezwykle funkcjonalny budynek zachwyca nie tylko studentów i pedagogów, ale i architektów. W ciągu dwóch lat po modernizacji zdążył zebrać szereg nagród m.in  pierwszą nagrodę, jako obiekt przyjazny osobom z niepełnosprawnościami czy też główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie "Modernizacja Roku". Obecnie w Domu Studenckim Hanka mieszka ponad 60% obcokrajowców. W większości są to studenci, którzy przyjechali do Poznania w ramach programu Erasmus+. 

- Obłożenie Hanki jest stuprocentowe. Studenci nawet robią rezerwacje, licząc, że ktoś się wyprowadzi. Nieraz przyjeżdżają grupy liczniejsze, niż te, które się wyprowadziły - mówi kierownik Domu Studenckiego Hanka, Bogusław Szaroleta. 

Dom Studencki Hanka

Do dyspozycji studentów oddano stołówkę, pralnię, suszarnię oraz pomieszczenia rekreacyjno-sportowe. W przyszłości ma pojawić się również sala teatralno-koncertowa. 

- Brakuje tu tylko jeszcze basenu, ale na to chyba już nie znajdziemy miejsca - śmieje się kierownik. 

- Chyba, że studenci wpadną na pomysł wzorem z Krakowa i w pokoju zamontują jacuzzi - podpowiada w trakcie rozmowy nasz fotograf, Adrian Wykrota.

-  Nie radzę. Studenci na razie zachowują się nienagannie. Wymusza to pewnie sam budynek - podkreśla Bogusław Szaroleta, zauważając, że jedyne na co można ponarzekać, to ogromna cisza jaka panuje wieczorami w Domu Studenckim. - Czasami pytam się portiera czy tutaj jest klasztor, ponieważ na korytarzach jest tak cicho, jakby nikt tu nie mieszkał. Spowodowane jest to pewnie tym, że 80% pokojów to pomieszczenia jednoosobowe. Każdy zamyka się w swoim pięknym, małym pokoiku i przyjaźni się z komputerem. 

Dom Studencki Hanka

A co mówią studenci o Domu Studenckim Hanka? Wszyscy zgodnie twierdzą, że nie zamieniliby akademika na żadne inne mieszkanie

- Bardzo mi się tutaj podoba. Ludzie, którzy tu pracują są przyjaźnie nastawieni. Uważam, że ten akademik jest najlepszym miejscem ze wszystkich. Wybrałam go, ponieważ jest najbliżej Wydziału Prawa i Administracji, na którym studiuję - mówi Karina Wojtowicz. 

Dom Studencki Hanka

 

- Dlaczego wybrałam Hankę? Przede wszystkim przekonał mnie wysoki standard akademika oraz pięknie wyposażone pokoje, a także cisza i spokój oraz wspaniała lokalizacja, ponieważ studiuję filologię. Na ten moment, dom studencki jest wspaniały i nie ma w nim co zmieniać - uważa Justyna Juszczyńska. 

Dom Studencki Hanka

 

"Hanka" jest obiektem zabytkowym indywidualnie wpisanym do rejestru zabytków. To budynek czteroskrzydłowy, zamknięty w obrysie prostokąta o przedłużonych skrzydłach: południowym i północnym, o sześciu kondygnacjach nadziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej. Po remoncie oferuje  200 miejsc w pokojach: jednoosobowych, których liczna wynosi 106 (w tym 4 z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych), a także dwuosobowych – 47 pokoi.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.