Zyta Rudzka i Anna Wakulik nagrodzone

Uroczysta gala w Auli Lubrańskiego Fot. Przemysław Stanula

Zyta Rudzka  – pisarka i scenarzystka filmów o sztuce - laureatką Nagrody im. Adama Mickiewicza. Stypendium im. Stanisława Barańczaka trafiło do Anny Wakulik.

- Moja radość jest ogromna – przyznała jeszcze w kwietniu prof. Bogumiła Kaniewska, stopniując napięcie i  ogłaszając nazwisko laureatki Nagrody im. Adama Mickiewicza. – Proszę Państwa, znakomita prozaiczka, mistrzyni stylu, błyskotliwa obserwatorka naszego życia, osoba o niezwykłym dowcipie, autorka wydanej ostatnio powieści ,,Ten się śmieje kto ma zęby’’,  Zyta Rudzka laureatką Nagrody im. Adama Mickiewicza.

Wówczas też nazwiska nominowanych do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka ogłosił Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, a uzasadnienie przekazał prof. UAM Marcin Jaworski. Obok Anny Wakulik byli to: Łukasz Barys i Ivan Davydenko.

Anna Wakulik Fot. P. Stanula

19 maja, w trakcie uroczystej gali w Auli Lubrańskiego wręczono nagrody. Pierwszą nagrodzoną tego dnia była Anna Wakulik dramatopisarka, kierowniczka literacka Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, dramaturżka Teatru Dramatycznego w Warszawie, a od roku 2022 – Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Czterokrotna finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.  Zdaniem Magdaleny Kicińskiej, jurorki Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej laureatka stypendium im. Stanisława Barańczaka, dochowuje wierności tekstowi jako punktowi wyjścia dla teatralnej opowieści. Tworząc historie, dba o strukturę narracji i jej język. Zajmuje się tematami, które wyciągnięte z codzienności i poddane literackiemu przeobrażeniu pozwalają stawiać nowe pytania o to, co znane, ale nie do końca przeżyte, zrozumiane, doświadczone.

- Dramat to literatura. Przez całe moje zawodowe życie czułam, że jedną nogą stoję w teatrze, a jedną w literaturze. Ale ta pierwsza i mocniejsza to literatura – podkreśliła Anna Wakulik.

Nagrodę im. Adama Mickiewicza odebrała Zyta Rudzka – pisarka, dramatopisarka, scenarzystka, psycholożka. Debiutowała w 1993 roku powieścią „Białe klisze”. Ostatnia jej książka pt. „Ten się śmieje, kto ma zęby” (2022) przesądziła o nagrodzie. Wcześniej autorka była między innymi laureatką Nagrody Literackiej Gdynia za książkę „Krótka wymiana ognia”, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Nagrody Literackiej Gryfia za powieść „Tkanki miękkie”. Zyta Rudzka jest też autorką sztuk teatralnych takich jak: „Zimny Bufet” czy „Cukier Stanik”.

Zyta Rudzka Fot. P. Stanula

Zdaniem prof. Ingi Iwasiów, jurorki Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej cechą szczególną pisarstwa Rudzkiej jest zmienność i rozwój, których nie daje się ująć w zdawkową, odświętną formułę.

- Jestem bardzo wzruszona tym, że laudowała mi Inga Iwasiów, pisarka którą bardzo cenię. Takie komplementy branżowe liczą się dla mnie podwójnie. Dziękuję jury za dostrzeżenie mojej bohaterki. Dla mnie powieść to osoba, której daję głos, która mówi – stwierdziła laureatka. -  Powieściowa Wera była dla mnie wszystkim w tej powieści i od pierwszego zdania wiedziałam, że to będzie kobieta silna, wolna, drapieżna, ale poraniona.

Poznańska Nagroda Literacka została ustanowiona wspólnie w 2015, po śmierci Stanisława Barańczaka przez Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz prof. Bronisława Marciniaka, ówczesnego Rektora UAM. Składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast nagroda im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórcy, który nie ukończył 35 roku życia.

W latach ubiegłych laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza byli: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek, Anna Bikont, Wiesław Myśliwski, Krystyna Miłobędzka, Stanisław Rosiek a laureatami Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka  – Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda, Szczepan Kopyt, Tomasz Bąk, Monika Glosowitz i Urszula Honek.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie