Prof. Adam Bodnar. Spotkanie w IKE UAM

Spotkanie z Adamem Bodnarem w IKE UAM, fot. Lidia Niedzielska

Prof. Adam Bodnar wraz z Bartoszem Bartosikiem prezentowali w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie książkę „Nigdy nie odpuszczę”. W spotkaniu z byłym Rzecznikiem Praw Obywatelskich uczestniczyło 230 osób.

„Spróbuj opiewać okaleczony świat..”

Od tego cytatu z wiersza Adama Zagajewskiego rozpoczęło się spotkanie z prof. Adamem Bodnarem w Gnieźnie, w Instytucie Kultury Europejskiej UAM.

Były Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. USWPS dr hab. Adam Bodnar był gościem Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie 10 marca br. Wraz z Bartoszem Bartosikiem prezentowali książkę „Nigdy nie odpuszczę”. Ten przeprowadzony kilka miesięcy temu wywiad-rzeka dotyczy diagnozy społeczeństwa obywatelskiego, bieżących spraw politycznych oraz zadań związanych z pracą Rzecznika Praw Obywatelskich.

W spotkaniu w auli IKE UAM uczestniczyło ponad 230 osób. Większość stanowili młodzi ludzie – studenci oraz uczniowie wszystkich gnieźnieńskich liceów. Obecni byli także słuchacze Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przedstawiciele środowiska prawniczego i przedsiębiorcy.

Spotkanie z Adamem Bodnarem w IKE UAM, fot. Karol Popiołek

Spotkanie otworzył dyrektor IKE UAM prof. UAM dr hab. Mateusz Jaeger. W serii pytań przygotowanych przez prowadzącą spotkanie dr Katarzynę Jędraszczyk, nie zabrakło zagadnień związanych z kryzysami społecznymi, wyzwaniami dla demokracji, refleksji nad współczesnym patriotyzmem, komunikacją międzypokoleniową, a także prawami osób narażonych na wykluczenie. Profesor Bodnar nawiązywał do spraw lokalnych, swoich wizyt w regionie w okresie pełnienia funkcji RPO, istotnych problemów związanych z życiem w małych miejscowościach oraz trudności, które spotykają współczesną młodzież. Publiczność miała okazję zadać pytania ważne dla wielu różnych grup społecznych. Pojawił się temat niepełnosprawności, działania mediów społecznościowych, sądownictwa oraz wolności słowa. Było to szczególnie ważne spotkanie dla młodzieży, która doceniła dobry kontakt gości z młodymi słuchaczami i znajomość ich problemów.

Spotkanie z Adamem Bodnarem w IKE UAM, fot. Lidia Niedzielska

Pytanie zamykające spotkanie odnosiło się bezpośrednio do tytułu książki - „co można odpuścić, a czego nigdy?”. Wnioski gości były jednoznaczne: darować można rzeczy drobne, animozje międzyludzkie, spory w rodzinie. Praworządność, podmiotowość i sprawczość obywateli jest najważniejsza dla wszystkich grup społecznych i dla demokracji. Tego odpuścić nie wolno!

Po debacie prof. Adam Bodnar, podpisywał książki, rozmawiał z publicznością i spotkał się z pracownikami Instytutu Kultury Europejskiej UAM.