Dzień Polarny na UAM

Dzień Polarny Fot. Przemysław Stanula

Nie trzeba jechać na biegun północny, aby porozmawiać o badaniach w Stacji Polarnej UAM na Spitsbergenie. Na Wydziale Biologii miał dziś miejsce Dzień Polarny. Celem wydarzenia była wymiana informacji o projektach badawczych, prowadzonych w regionach polarnych przez reprezentujących różne dyscypliny pracowników UAM oraz prezentacja możliwości włączenia się w takie badania.

O prowadzonych na UAM pracach ze szczególnym uwzględnieniem badań polarnych realizowanych w Pracowni Badań Kriosfery opowiedział prof. Grzegorz Rachlewicz, dziekan Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych. Dzień podzielony został na kilka części, a zakończyła go dyskusja o planach poznańskich polarników. Po otwarciu spotkania, którego dokonali dziekani obu wydziałów głos oddano współpracującym z nami badaczami z Estonii - prof. Lauri Laanisto i Czech -  dr Jan Kavan. Później o swoim zaangażowaniu w badania opowiadali szefowie poszczególnych grup badawczych. Wśród nich byli między innymi prof. UAM Łukasz Zawierucha, dr Łukasz Grewling i dr Agata Buchwał.

Prof. Łukasz Grewling, aerobiolog i botanik, ceniony specjalista badający ziarna pyłku i zarodniki grzybów unoszące się w powietrzu opowiadał o letniej szkole na Spitsbergenie. Wspomniał, że główne zagadnienia kursu dotyczyły badania wpływu kolonii ptaków na funkcjonowanie lądowych ekosystemów polarnych, badania bioaerozoli (mikroskopijnych bezkręgowców, ziaren pyłku i zarodników grzybów w powietrzu) oraz biologii i ekologii ekosystemów lodowych. Część z tych badań ma charakter pionierski w tym regionie.

Dr Agata Buchwał, która jest adiunktem na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM i prowadzi badania na obszarach polarnych. Pod koniec grudnia ubiegłego roku w amerykańskim czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) ukazała się publikacja, która podsumowuje pięcioletni okres badań międzynarodowego zespołu badaczy, któremu przewodziła naukowczyni z Poznania. Przedmiotem jej naukowych zainteresowań były właśnie arktyczne krzewinki i ich reakcja na zmieniający się klimat. Właśnie o nich w pasjonujący sposób opowiedziała nie tylko koleżankom i kolegom naukowcom, ale i licznie zgromadzonym studentom.

Prof. UAM Łukasz Zawierucha z kolei opowiadał o swojej wieloletniej przygodzie i naukowej pasji związanej z obserwacją i badaniami mikroskopijnych zwierząt polarnych. Naprawdę było czego posłuchać i czym się zachwycić.

Organizatorami Dnia Polarnego były: Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza UAM wraz ze Szkołą Nauk Przyrodniczych UAM i wchodzącymi w jej skład: Wydziałem Biologii oraz Wydziałem Nauk Geograficznych i Geologicznych.

Wydarzenia Wydział Biologii Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych