Prof. Sakson nagrodzony przez samorząd Warmii i Mazur

Prof. Andrzej Sakson
Obraz

Prof. dr hab. Andrzej Sakson otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Profesor odbierze Odznakę 30 sierpnia na Sesji Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Urodzony w 1952 r. w Elblągu prof. Andrzej Sakson jest socjologiem i wieloletnim pracownikiem WNPiD UAM. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki niemcoznawstwa, mniejszości narodowych i etnicznych , migracji oraz przemian społecznych na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Szczególne miejsce w jego badaniach zajmuje problematyka Warmii i Mazur. Jest autorem trzech cenionych monografii: "Mazurzy - społeczność pogranicza" (Poznań 1990), "Stosunki narodowościowe na Warmii i Mazurach 1945-1997" (Poznań 1998) oraz " Współcześni mieszkańcy byłych Prus Wschodnich: Kraj Kłajpedzki, Obwód Kaliningradzki, Warmia i Mazury" (Poznań 2011, wydanie niemieckie 2016). W 2017 r. ukazała się kolejna książka pt. "Dziedzictwo Prus Wschodnich. Socjologiczne i historyczne studia o regionie".

Prof. Andrzej Sakson jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu oraz socjologii na UAM. Tu zdobywał kolejne stopnie naukowe. W latach 1981-1985 był pracownikiem naukowym w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, poprzedniczki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Po powrocie do Poznania jest pracownikiem Instytutu Zachodniego (w latach 2004-2011 jego dyrektorem) oraz UAM.

Olsztyńska nagroda związana jest z aktywnością naukową na rzecz Warmii i Mazur, kształceniem kadry naukowej oraz aktywność społeczną i kulturalną na rzecz regionu, w szczególności dotyczy to społeczności Mazurów. Jest m.in. członkiem Rady Instytutu Północnego  oraz  Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego. W 2011r. uzyskał cenioną nagrodę im. Biskupa Ignacego Krasickiego  za "całokształt znakomitej pracy naukowej" oraz medal dr Kurta Obitza za działalność społeczną na rzecz regionu.