Gala NBP na 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego

Jagoda Haloszka; fot. Adrian Wykrota

Z okazji jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, Narodowy Bank Polski wyemitował dwie monety kolekcjonerskie – złotą i srebrną. Ich prezentacja nastąpiła podczas uroczystej gali w Auli UAM.

- Historia gospodarcza szukając odpowiedzi na jedno z podstawowych pytań, dlaczego niektóre kraje są zamożniejsze od innych i dlaczego cywilizacje wygrywają zamierzchłe rywalizacje, znalazła tylko jedną odpowiedź, a mianowicie – Uniwersytet. To niesamowity wynalazek, który połączył dwa podstawowe cele: dążenie do prawdy o świecie oraz kształcenie elit - mówił członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego Paweł Szałamacha.

Były minister finansów dokonał prezentacji dwóch okolicznościowych monet, jakie Narodowy Bank Polski wyemitował z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego: srebrnej o nominale 100 zł i złotej o nominale 200 zł. Numizmaty przedstawiają sylwetkę Heliodora Święcickiego oraz budynek Collegium Minus. Podczas gali członek Zarządu NBP wręczył rektorom czterech uczelni pamiątkowy zestaw.

Czytaj także: Andrea Bocelli wystąpił na 100-lecie UP

- Chciałbym serdecznie podziękować, że Narodowy Bank Polski uhonorował nasze stulecie specjalnymi monetami. Cztery uczelnie wywodzą się z jednego wspólnego pnia, czyli z Wszechnicy Piastowskiej. Dlatego 1,5 roku temu podjęliśmy decyzję o wspólnym świętowaniu. Może w niedalekiej przyszłości wrócimy do Uniwersytetu Poznańskiego trochę w innej formie, np. jako federacja naszych uczelni - mówił Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki.

Galę uświetnił wykład prof. Zbigniewa Pilarczyka, który pokrótce przedstawił 100-letnią historię Uniwersytetu Poznańskiego oraz koncert Katarzyny Cerekwickiej wraz z zespołem.

Ogólnouniwersyteckie