Wersja kontrastowa

100 lat UP. Relacja na żywo

100 lat UAM
100 lat UAM
Krzysztof Smura; Ewa Konarzewska-Michalak, Jagoda Haloszka, fot. Adrian Wykrota

7 maja 1919 roku uroczysty pochód z Katedry do Collegium Maius dał początek istnienia Uniwersytetu Poznańskiego. Dziś, w setną rocznicę tamtych wydarzeń senaty czterech uczelni wywodzących się z UP przejdą tą samą trasą. Po uroczystej mszy w najważniejszej świątyni miasta pochód, któremu towarzyszyć będą zaproszeni goście przejdzie Chwaliszewem, przez Stary Rynek, ulice Paderewskiego, 27 grudnia, Ratajczaka, Świętym Marcinem do Auli UAM. 

Wśród najważniejszych gości tego dnia w Auli będzie między innymi Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej będzie gościem głównych uroczystości z okazji 100-lecia istnienia Uniwersytetu Poznańskiego. 7 maja  o 14.00, w Auli UAM, weźmie udział  w uroczystym posiedzeniu senatów czterech uczelni świętujących jubileusz tj. UAM, UMP, UPP i AWF. W programie  uroczystego spotkania zaplanowano wystąpienie Przewodniczącego Rady Europejskiej. W posiedzeniu wezmą udział także zaproszeni goście z kraju i zagranicy.

 

Zapraszamy na relację minuta po minucie.

 

20.00

W Auli UAM rozpoczął się koncert "Od Paderewskiego do Pendereckiego.Doktorzy honoris causa na 100 lat Uniwersytetu Poznańskiego". W programie: Kantata poznańska Stefana Stuligrosza, Fantazja polska op. 19 Ignacego Jana Paderewskiego, Hymn do św. Wojciecha na chór mieszany i orkiestrę, Polskie Requiem – Lacrimosa Krzysztofa Pendereckiego oraz IX Symfonia d-moll op.125 – cz. IV: Presto Ludwiga van Beethovena. Gra Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, śpiewają m.in. chóry UAM, UPP oraz UMP.

Koncert

 

16.50

Donald Tusk spotkał się z dziennikarzami na krótkiej konferencji prasowej w holu Collegium Minus.

Konferencja

 

16.45

Pianista Piotr Żukowski nie zdążył na koncert, który miał dać, ponieważ przypadkowo zabrał ze sobą nożyczki i został zatrzymany przez ochronę.

 

16:41

Przy dźwiękach poloneza, Aulę UAM opuszczają poczty sztandarowe, halabardnicy, rektorzy, prorektorzy, przedstawiciele studentów i doktorantów oraz Senaty czterech uczelni. 

 

16:38

Uroczystość dobiega końca. Rektor Lesicki zakończył uroczystość słowami "Niech żyje Akademia, niech żyją profesorowie!" i poprosił wszystkich o powstanie i odśpiewanie Gaudeamus Igitur.

 

16:37

Prowadzący wydarzenie podziękował wszystkim przybyłym i zaprosił do dalszego świętowania. 

 

16:35

Rektor podziękował wszystkim rektorom z polskich i zagranicznych szkół wyższych, którzy swoją obecnością uświetnili Jubileusz 100-lecia UP.

 

16:26

Głos zabiera prof. Julia von Blumental - prezydentka Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, z którym UAM wspólnie prowadzi Collegium Polonicum w Słubicach.

 

16:22

Głos zabiera prof. Wojciech Nowak, rektor UJ oraz Przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Podczas wystąpienia wręczył rektorowi UAM kopię doktoratu honoris causa Heliodora Święcickiego, pierwszego rektora UP. 

 

16:09 

Głos zabiera prof. Jan Szmidt, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Schmidt

 

16:03 

Głos zabrał Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Odznaczył cztery uczelnie złotymi pieczęciami Miasta Poznania. 

Jaśkowiak

16:02

Marszałek Województwa Wielkopolskiego na ręce rektora UAM prof. Andrzeja Lesickiego złożył okolicznościową grafikę. W podziękowaniu rektor UAM podkreślił, ze będzie ona przekazywana miedzy rektorami. 

 

15:58

Głos zabiera Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego. 

 

15:55

Prof. Grażyna Ancyparowicz wręczyła Rektorom okolicznościowe monety, które zostały wydane z okazji 100-lecia UP. 

 

15:51

W imieniu Prezesa NBP głos zabrała prof. Grażyna Ancyparowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej NBP.

 

15:50

Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki podziękował Donaldowi Tuskowi, prof. Zdzisławowi Krasnodębskiemu oraz Annie Budzanowskiej za wystąpienia.

 

15:48

Anna Budzanowska podkreśliła, że projekt szkoły doktorskiej autorstwa prorektorów: prof. Ryszarda  Naskręckiego i prof. Beaty Mikołajczyk wszyscy śledzili z zapartym tchem. Stworzyli gotowe rozwiązania do wykorzystania. 

 

15:44

W imieniu ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosława Gowina głos zabrała Anna Budzanowska, dyrektor generalna w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

 

15:41

Prof. Zdzisław Krasnodębski - wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego odczytuje list od premiera RP, Mateusza Morawieckiego.

Krasnodębski

 

15:40

Wystąpienie Donalda Tuska zakończyło się gromkimi brawami. 

 

15:28

- Jestem przekonany że wasz Uniwersytet przetrwa wszystkie wahnięcia historii, tak długo, jak tę misję różnorodności i wolności będzie praktykował. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza to uczelnia pełna różnorodności. To ona nadała tytuł magistra Adamowi Michnikowi i Romanowi Giertychowi. To uczelnia, która może pomieścić dużo myśli i poglądów - dodał przewodniczący Rady Europejskiej. 

 

15:27

- Jakiś czas temu przybyli do mnie studenci ze stosownym zaproszeniem. Powiedziałem, że się postaram. Potem zadzwoniła do mnie pani Ewa Kopacz, powiedziała to jest Wielkopolska, to jest Poznań, tu trzeba być. Na negocjacje nie było miejsca, więc przybyłem - powiedział Donald Tusk.

 

 

Tusk

15:25 

Głos zabiera  przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. 

 

15:15

Po wystąpieniu Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP, następuje uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Uhonorowani zostali: Tomasz Jasiński,  Bronisław Marciniak, Wanda Baer-Dubowska, Józef Banaś, Edmund Grześkowiak, Piotr Kirszensztejn, Jacek Guliński, Artur Jarmołowski, Jerzy Marcinkowski, Antoni Miller, Wojciech Nawrocik, Jan Pikul, Edward Pospiech, Juliusz Przysławski, Marek Ruchała, Andrzej Szkaradkiewicz, Jarosław Walkowiak, Marian Wesoły, Jacek Witkoś, Maciej Wygralak, Janusz Skoczylas, Michał Bronikowski, Ida Laudańska - Krzemińska, 

Odznaczanie

15:13

Prezydent wspomniał w liście o uznanych absolwentach UAM - Stanisławie Barańczaku,  Hannie Suchockiej, oraz o matematykach, którzy złamali Enigmę. 

 

15:05

Przyszedł czas na wystąpienia gości. W imieniu Prezydenta RP wystąpi Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Paweł Mucha, który odczytuje list Prezydenta RP skierowany do uczestników dzisiejszej uroczystości.

 

15:03

Rektorzy złożyli uchwałę do Kapsuły Czasu, która zostanie otwarta za 100 lat. Wśród  artefaktów, które się w niej znalazły jest m.in. majowe wydanie Życia Uniwersyteckiego.

Rektorzy

 

15:02

Rektorzy podpisali uchwałę. 

 

15:01

Senaty Czterech Uczelni owacjami na stojąco przegłosowały uchwałę.

 

15:00

Rektorzy deklarują podjęcie wysiłku zmierzającego do federacji środowiska naukowego w Poznaniu.  Uczelnie będą współpracować I starać się o federację uczelni. 

 

14.57

Prowadzący uroczystość odczytuje uchwałę.

 

14.55

Nadszedł czas, by przyjąć Uchwałę Jubileuszową Uczelni wywodzących się z Uniwersytetu Poznańskiego. 

 

14:50

- Nowa ustawa z 2018 roku zawiera przepisy pozwalające marzyć o powrocie do myśli założycielskiej. Otwiera drogę do federacji uczelni, czyli sytuacji, w której poznańskie uczelnie - zarówno te, które wywodzą się z Wszechnicy Piastowskiej, jak i te powstałe niezależnie, zachowując swoją odrębność władz, struktury, kierunków kształcenia - przyjęłyby status Uniwersytetu Poznańskiego, będącego ich federacją, skupioną wokół badań naukowych. To byłby bardzo symfoniczny Uniwersytet - podkreślił rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki. 

Rektor Lesicki

 

14:49

Rektorzy mówią o przyszłości i o rozwoju uczelni, którymi kierują.

 

14:47

Rektor AWF, prof. Dariusz Wieliński podkreśla ważną rolę Eugeniusza Piaseckiego. 
 

14:45

Rektor UPP, prof. Jan Pikul  z wdzięcznością wspomina postać pierwszego dziekana wydziału rolniczego.
 

14.43

Jako drugi głos zabiera rektor UM, Prof. Andrzej Tykarskim który przypomina  sylwetkę I zasługi Heliodora Święcickiego oraz historię UMP.
 

14.40

- Wprowadzenie uniwersytetu w nowe stulecie jest dla mnie zaszczytem - powiedział rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki.

14.39

Przemawiają rektorzy. Pierwszy głos zabrał rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki.

Rektorzy

 

14:31

Po owacji powitalnej głos zabiera prof. Andrzej Gulczyński, prezes PTPN, który opowiada o początkach powstania UP.

Gulczyński

14:17

Dr Zbigniew Grochal, prowadzący spotkanie, wita zebranych w imieniu rektorów czterech uczelni.

Prowadzący

 

14:16

Uroczystość tłumaczona jest na język migowy.

 

14:14

Trwa emisja filmu przedstawiającego historię Uniwersytetu Poznańskiego.

 

14:08 

Rektorzy i senatorowie weszli do auli. Wszyscy zebrani śpiewają hymn Polski po przewodnictwem chórów UAM.

 

Aula

13.59

W Auli UAM jest już Donald Tusk, który wygłosi przemówienie z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. 

Aula UAM

 

13:45

Za 15 minut rozpocznie się uroczyste posiedzenie Senatów UAM, UPP, UMP, oraz AWF. Transmisję z wydarzenia można zobaczyć  na żywo w internecie

 

12.25

Zebrani wchodzą do Collegium Minus, gdzie o godz. 14.00 odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatów UAM, UPP, UMP, AWF.

 

12.21

Przedstawicielki i przedstawiciele Samorządu Studenckiego również uczestniczą w pochodzie. Na zdjęciu Karolina Burnagiel, senator studencka UAM.

 

senator

 

12.12

Pochód zatrzymał się przy Collegium Minus. Rektorzy składają kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza. 

pod pomnikiem Mickiewicza

 

12.10

Jubileuszowa jednodniówka rozeszła się jak świeże bułeczki.

Gazeta św. Marcin

12.07

Jubileuszowy pochód już mija redakcję "Życia Uniwersyteckiego". To chyba pierwsze uroczyste wydarzenie, które odbywa się na Świętym Marcinie po generalnym remoncie.

 

11.50

Rektorzy czterech Uniwersytetów odebrali symboliczne klucze do miasta Poznania od prezydenta Jacka Jaśkowiaka oraz podziękowania za wspólną pracę dla dobra miasta. Zdjęcia z przemarszu mogą Państwo obejrzeć w galerii 100-lecie UP. Przemarsz.

 

 

11.37

Pochód wyruszył już spod Katedry. Zmierza w kierunku ul. Chwaliszewo i Starego Rynku.

Wymarsz z katedry

 

 

11.34

Podczas przemarszu przez centrum miasta wolontariuszki będę rozdawać mieszkańcom jubileuszową jednodniówkę Życia Uniwersytecką wydaną specjalnie na 7 maja.

Przemarsz

 

11.27

Wolontariusze z ważnymi datami są już gotowi. Będę prezentować transparenty na trasie przemarszu.

Transparenty

 

11.11

Zebrani wychodzą z Katedry. Na placu przed świątynią formuje się pochód. Za orkiestrą będą szli rektorzy, za nimi zaproszeni goście oraz profesorowie UAM.

 

10.52

Msza święta dobiega końca. Trwa komunia.

 

10.39

Więcej zdjęć z uroczystości w galerii 100 lecie UP. Msza święta w Katedrze 

 

10.16 

- Politykowanie profesorów należy do tradycji, która nie przynosi im chwały. Dawna idea uniwersytetu odchodzi w przeszłość. Zostaje zastępowana modelem korporacyjnym. Odwoływanie się do doskonałości powinno być powiązane z rozwojem technologicznym. Dokonuje się przemiana uczelni w przedsiębiorstwa edukacyjne - mówi abp. Gądecki.

abp. Gądecki

 

9.55

- Kościół patrzy z sympatią na Uniwersytet, z którym jest związany przez Wydział Teologiczny - mówi abp.Gądecki. Metropolita zaczyna homilię na temat tego, czym jest Uniwersytet.

msza w katedrze

 

9.52

Arcybiskup Gadecki wspomina wydarzenia sprzed stu lat i mszę sprawowaną przez arcybiskupa Edmunda Dalbora.

msza w katedrze

 

9.35

Rozpoczyna się msza święta. Uroczysty pochód zmierza do ołtarza. Chór Katedralny śpiewa "Gaude Mater". Mszy przewodzi arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański przy współudziale prymasa arcybiskupa Wojciecha Polaka.

Msza w katedrze
Msza w katedrze

9.19

Rektor prof. Andrzej Lesicki i Senat UAM są już w Katedrze.

Msza w katedrze

9.15

Przyjechali członkowie kolejnych Senatów, również UAM. Na miejscu są profesorowie Uniwersytetu Medycznego. Pozostali goście wchodzą do środka. Jest zimno.

 

9.05

Wolontariusze rozsadzają gości według listy. Do katedry przyjechali senatorowie Uniwersytetu Przyrodniczego. Są też już pierwsi profesorowie UAM.

Przed mszą świętą w katedrze

 

8.45 

Pierwsi goście wyruszają spod Collegium Minus na mszę świętą do Katedry. W świątyni trwają przygotowania do nabożeństwa. Opisane miejsca czekają na senaty czterech uczelni. Całą jubileuszową uroczystość będzie relacjonować około 70 dziennikarzy. 

Przed mszą świętą w Katedrze

 

 

 

 

 

 

 

 

Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.