Wersja kontrastowa

Życie Uniwersyteckie we wrześniu…

fot. Adrian Wykrota
fot. Adrian Wykrota
Obraz

Na chwilę przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego – nowy numer „Życia Uniwersyteckiego” poleca się do czytania. W numerze, jak zawsze każdy znajdzie coś dla siebie.

- „Wiele moich badań jest w toku” mówi w rozmowie z Natalią Chromińską i Krzysztofem Smurą prof. Andrzej Lesicki. Ustępujący Rektor UAM opowiada o swoich planach na przyszłość a także podsumowuje mijającą właśnie kadencję. Gdyby opisać ją za pomocą statystyk było by to: 55 posiedzeń Senatu, 509 podjętych uchwał, 48 kolegiów rektorsko-dziekańskich i 21 przyznanych medali Homini Vere Academico. Te cyfry robią wrażenie.

- Przedstawiamy nasze nadzieje czyli tegorocznych stypendystów prestiżowych programów dla  wybitnych studentów. W tym elitarnym gronie znaleźli się: Agnieszka Nymś-Górna, Aleksandra Wieczorkiewicz, Olga Żyminkowska – laureatki Stypendium im. dr. Jana Kulczyka,  Włodzimierz Czepa  i Katarzyna Pydzińska-Białek - Stypendium Miasta Poznania, oraz dr Jakub Nowosad, dr Jakub Niebieszczański i Rafał Jończykiem, którzy otrzymali stypendium MNiSW.

- Ma „zaledwie” 96 metrów obwodu i umieszczony jest w tunelu przykrytym 180 płytami betonowymi, z których każda waży od trzech do pięciu ton – o czym mowa? O tym na naszych stronach opowiada prof. Maciej Kozak z Wydziału Fizyki UAM - „Solaris – zupełnie jak słońce”.

- Przyrodnicy alarmują, że owady wymierają w zastraszającym tempie – osiem razy szybciej niż kręgowce. Szacuje się, że w takim tempie insekty mogą zniknąć z powierzchni ziemi w ciągu najbliższych stu lat. dr Szymon Konwerski w rozmowie z Ewą Konarzewską-Michalak wyjaśnia dlaczego „Bez owadów nie ma  życia na Ziemi”

- „Dla Żydów drzwi były zamknięte” – kolejna odsłona cyklu prezentującego efekty pracy zespołu naukowców badających przypadku antysemityzmu na Uniwersytecie Poznańskim. Tym razem prof. Piotr Forecki opowiada o tym, jaką rolę w szerzeniu antysemityzmu na uczelnia wyższych miały organizacje studenckie.

- „Beata Iwanicka uczy studentów, pisze doktorat, choć w dzieciństwie mówiono, że nic nie osiągnie, bo jest głucha ..." Ewa Konarzewska-Michalak opowiada o niesłyszącej wykładowczyni z Wydziału Studiów Edukacyjnych.

Zapraszamy do lektury;)

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.