Wersja kontrastowa

WNS. Konferencja o projektowaniu dzieciństwa

fot. Adrian Wykrota
fot. Adrian Wykrota

W Centrum Kultury Zamek rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Dzieciństwo: projektować/przeprojektować/odprojektować”. Interdyscyplinarne wydarzenie zorganizowały dr Maja Brzozowska-Brywczyńska i mgr Zofia Małkowicz z Instytutu Socjologii UAM. 

- Zastanawiałyśmy się, jakiego słowa klucza użyć, żeby dotrzeć do różnych perspektyw myślenia o dzieciństwie – mówi jedna z organizatorek konferencji, mgr Zofia Małkowicz. - Wybrałyśmy temat projektowania - jest to słowo bardzo modne, słowo wytrych, a chciałyśmy przyjrzeć się dzieciństwu w kontekście innych społecznych projektów, które współcześnie mają miejsce.

Zobacz: Nietypowe studia podyplomowe na UAM

Dwudniową konferencję wypełnią prelekcje i dyskusje poruszające różnorodne zagadnienia związane z dzieciństwem. W pierwszym dniu mowa jest m. in. o wychowywaniu dzieci w Norwegii, Chinach, Maroku, o doświadczeniach otyłości, nadwagi i odchudzania, o neuronierównościach i nowych sposobach ulepszania dzieci na przykładzie ADHD. W piątek rozmowy będą toczyły się wokół zagadnień bezpieczeństwa, zabawy, sposobach spędzania i organizowania czasu wolnego, doświadczania kultury.

- Dzieciństwo to paradoksalny okres w życiu, który przemija, a z drugiej strony jest pewny. Jest bardzo dobrze rozpoznawany w pedagogice, psychologii, coraz lepiej w etnologii i antropologii, również w socjologii. Natomiast każda z tych dziedzin może zadawać inne pytania, bo interesują ją inne kwestie, dzięki temu można dopełnić mapę myślenia o dzieciństwie. A wydaje się to bardzo ważne, bo to, jak projektujemy nasze miasta mówi nam, jakich obywateli chcemy w nich widzieć. Czy projektujemy je z myślą o dzieciach, czy nie, jest odzwierciedleniem naszego stosunku do nich – podkreśliła dr Maja Brzozowska-Brywczyńska.

Nauka Wydział Socjologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.