WGSEiGP UAM. Inauguracja projektu o usługach ekosystemowych

Na WGSEiGP UAM odbyła się inauguracja projektu „Usługi świadczone przez główne typy ekosystemów w Polsce - podejście stosowane”

Na WGSEiGP UAM zainaugurowano projekt „Usługi świadczone przez główne typy ekosystemów w Polsce - podejście stosowane”, na który pozyskano 7,5 miliona złotych dofinansowania od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich.

Witając uczestników seminarium dziekan prof. Paweł Churski przedstawił Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej (WGSEiPE), na którym projekt powstał. Podziękował kierowniczce przedsięwzięcia - prof. Małgorzacie Stępniewskiej, jej zespołowi oraz prof. Andrzejowi Mizgajskiemu - dobremu duchowi i promotorowi projektu.

Podczas webinaru zaprezentowano założenia projektu, a także podwykonawców - osiem jednostek badawczych, które przygotują metodologię dla każdego z głównych typów ekosystemów w kraju - leśnych, morskich, wód śródlądowych, terenów rolniczych i obszarów zurbanizowanych. Podwykonawcy opracują również metody oceny ekonomicznych, ekologicznych i kulturowych wartości pożytków czerpanych z układów przyrodniczych.

Partnerskie instytucje przedstawili: prof. Marek Degórski (Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN), dr Robert Borek (Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach) prof. Adam Kaliszewski (Instytut Badawczy Leśnictwa w Białowieży), dr Renata Włodarczyk-Marciniak (Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN), prof. Jan Marcin Węsławski (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie), prof. Piotr Tryjanowski (Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu), prof. Sylwia Kulczyk (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego), mgr Sviataslau Valasiuk (Warszawski Ośrodek Ekonomii Ekologicznej Uniwersytetu Warszawskiego).

Zaprezentowali się również pracownicy Norweskiego Instytutu Badań Przyrodniczych, zagranicznego partnera projektu, którzy opowiedzieli m.in. o swoich doświadczeniach związanych z projektem.

Więcej o projekcie w artykule: Prof. Małgorzata Stępniewska. Zmierzyć zasoby ekosystemów

Nauka Wydział Geografii Społ.- Ekonom. i Gosp. Przestrzennej