„Radius” pomaga w wyborze drogi zawodowej

Koło Naukowe Fizyków Medycznych w Radioterapii „Radius”

Fizycy medyczni tworzą małe, hermetyczne środowisko, dlatego bardzo ważna jest integracja i to już na etapie studiów – mówi Marta Kruszyna-Mochalska z Koła Naukowego Fizyków Medycznych w Radioterapii „Radius”.

Marta Kruszyna-Mochalska jest absolwentką fizyki medycznej na UAM, obecnie pracuje w Wielkopolskim Centrum Onkologii oraz na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Do Koła Naukowego „Radius” trafiła dzięki prof. Julianowi Malickiemu, który poprosił ją, aby wspomogła go w pełnieniu funkcji opiekuna naukowego. Prof. Malicki związany jest z Wydziałem Fizyki UAM, z UMP oraz Wielkopolskim Centrum Onkologii, którego jest dyrektorem.

Koło powstało w lutym 2017 roku z inicjatywy studentów fizyki medycznej, którzy wspólnie chcieli rozwijać się naukowo, a także poznać w praktyce zawód, który w przyszłości mieli nadzieję wykonywać. Początkowo zainteresowanie studentów skierowane było głównie na radioterapię, a potem także na inne dziedziny  fizyki medycznej. Obecnie w „Radiusie” działa kilkunastu studentów. Jak w każdym kole naukowym ich liczba jest zmienna – zwykle na początku roku akademickiego więcej osób jest zainteresowanych działalnością poza planowymi zajęciami, w ciągu roku zostają ci, którzy naprawdę się angażują w dalszą współpracą z Kołem.

– Fizyka medyczna to trudny, interdyscyplinarny kierunek. Po ukończeniu studiów absolwenci mogą rozpocząć specjalizację w dziedzinie fizyki medycznej, której celem jest przygotowanie kadry fizyków do pracy w jednostkach ochrony zdrowia, w różnych dziedzinach medycyny. Na tym nie koniec, bo aby realizować się w wybranej przez siebie dziedzinie, musimy na bieżąco dokształcać się, biorąc udział w kursach, konferencjach i szkoleniach – mówi Kruszyna-Mochalska.

Jak wspomina, to też był jeden z argumentów, który pojawił się przy powoływaniu Koła. Celem było wspomóc studentów w podjęciu decyzji o wyborze dziedziny, w której chcieliby się pracować. Pokazać im różne możliwości – tak, aby świadomie dokonali wyboru, a potem konsekwentnie rozwijali się w wybranym obszarze zainteresowania, tworząc swój kapitał zawodowy. Koło to jak najbardziej umożliwia. Pomaga w nawiązaniu pierwszych kontaktów oraz zdobyciu  doświadczeń zawodowych, a także uczy pracy w grupie.

– Moją ambicją i myślę, że też większości moich kolegów, z którymi współpracuję, było informowanie studentów o plusach i minusach tego zawodu. Ważna była też integracja środowiska, już na etapie studiów. W skali kraju jest nas może kilkuset – to naprawdę mała społeczność. Część z nas pracuje w jednostkach ochrony zdrowia związanych z diagnostyką, radioterapią, medycyną nuklearną, inni na uczelniach, czy w ośrodkach badawczych. Dobrze, aby studenci już na etapie studiów nawiązywali pierwsze relacje zawodowe.

Koło intensywnie współpracuje z Wielkopolskim Centrum Onkologii. Studenci odbywają tam praktyki studenckie, podpisują umowy w ramach wolontariatu lub stażu, prowadzą swoje pierwsze badania naukowe. Do zdobycia jest szereg grantów finansowanych w ramach NCN czy NCBiR. W oparciu o tę współpracę powstają też prace magisterskie oraz licencjackie. Wszystko to dzieje się z udziałem pracowników WCO, którzy są wsparciem dzięki wiedzy oraz doświadczeniu i z chęcią współpracują z Kołem.

Koło od kilku lat współpracuje z Polskim Towarzystwem Fizyki Medycznej (PTFM), z którym zorganizowano dwie duże konferencje studenckie. Tematem pierwszej były możliwości rozwoju naukowego i realizacji prac dyplomowych w placówkach medycznych i jednostkach naukowych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się czynni zawodowo absolwenci kierunku, którzy opowiadali o swojej współpracy z UAM, UMP oraz WCO. Do udziału w drugiej, tegorocznej konferencji, studenci zaprosili osoby pracujące w zawodzie fizyka medycznego w różnych specjalizacjach. Celem konferencji było zapoznanie się ze specyfiką pracy w różnych ośrodkach klinicznych i badawczych w Polsce i zagranicą oraz nawiązanie współpracy naukowej.

Studenci z Koła Naukowego „Radius” regularnie biorą udział w Jesiennej Szkole Fizyki Medycznej PTFM, dniach otwartych na wydziale i uczelni oraz w Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki, gdzie przeprowadzają pokazy naukowe i przybliżają zawód fizyka medycznego.

zob. też: Dr Mariusz Szynkiewicz. Koła naukowe. Tu dzieje się nauka

Nauka Wydział Fizyki