Przyznano Stypendia im. dr. Jana Kulczyka

Przyznano Stypendia im. dr. Jana Kulczyka 2022, fot. Adrian Wykrota

Ogłoszono wyniki konkursu Stypendia im. dr. Jana Kulczyka. Stypendia otrzymało 4 doktorantów/tki i 4 studentów/tki. Natomiast w konkursie Stypendia  im. dr. Jana Kulczyka dla studentów UAM – obywateli Ukrainy nagrodzono 11 studentów/tek.

Laureaci/tki konkursu Stypendia im. dr. Jana Kulczyka:

Doktoranci:

• mgr Jakub Buda ze Szkoły Nauk Przyrodniczych - dyscyplina nauki biologiczne
  • mgr Aleksandra Leśniewska ze Szkoły Nauk Ścisłych - dyscyplina astronomia
  • mgr Adam Perz ze Szkoły Nauk Przyrodniczych – dyscyplina nauki o Ziemi i środowisku
  • mgr Alexandra Staniewska ze Szkoły Nauk Humanistycznych - dyscyplina nauki o kulturze i religii

Studenci:

• Maria Gwit z Wydziału Biologii, kierunek biotechnologia
  • Michał Tomaszewski z Wydziału Historii, kierunek historia
  • Michalina Wesołowska z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, kierunek filologia polska
  • Julia Wojciechowska z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, kierunek gospodarka przestrzenna

Wysokość przyznanych stypendiów wypłacanych przez okres 9 miesięcy:

• dla doktoranta/tki: 2 700 zł./m-c
  • dla studenta/tki: 1 300 zł/m-c.

Laureaci/tki konkursu Stypendia im. dr. Jana Kulczyka dla studentów UAM – obywateli Ukrainy:

Studenci I stopnia:

• Anastasiia Duda z Wydziału Neofilologii, kierunek lingwistyka stosowana
  • Viktoriia Melnyk  z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, kierunek filologia polska jak obca
  • Nataliia Oliinyk z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego, kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
  • Mariia Yakovenko z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, kierunek geologia

Studenci II stopnia:

• Elvira Bilokon z Wydziału Fizyki, kierunek fizyka
  • Valeriia Bilokon z Wydziału Fizyki, kierunek fizyka
  • Yunna Honchar z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego, kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
  • Olena Nahimova z Wydziału Biologii, kierunek biotechnology
  • Anastasiia Polishchuk z Wydziału Biologii, kierunek Environmental Protection
  • Hanna Reshetniak z Wydziału Fizyki, kierunek PAMEP
  • Vladyslav Serhiienko z Wydziału Matematyki i Informatyki, kierunek informatyka

Wysokość przyznanych stypendiów wypłacanych przez okres 9 miesięcy:

- dla studenta/tki jednolitych studiów magisterskich I stopnia: 1000 zł/m-c

- dla studenta/tki jednolitych studiów magisterskich II stopnia: 1200 zł/m-c.

Stypendia im. dr. Jana Kulczyka dla studentów i doktorantów to najstarszy program stypendialny Fundacji UAM, realizowany od 1999 roku, obecnie we współpracy z Kulczyk Foundation oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Laureatami drugiej grupy stypendystów są studenci UAM, pochodzący z Ukrainy, którzy oprócz wysokiej średniej ocen, mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami naukowymi, zaangażowaniem w życie uniwersyteckie, działalnością społeczną, kulturalną, czy znajomością kilku języków obcych. Przyznając stypendia, Kapituła wzięła również pod uwagę sytuację materialną kandydatów oraz trudną sytuację polityczną w ich kraju.

Fundacja UAM wypłaca Stypendia im. dr. Jana Kulczyka dla studentów UAM – obywateli Ukrainy od 2014 roku. Pomysłodawcą i inicjatorem tego programu był Jan Kulczyk. Środki na ten cel są obecnie przekazywane Fundacji przez Kulczyk Foundation.