Prof. Rafał Witkowski. UAM ma nowy horyzont

prof. Rafał Witkowski Fot. Adrian Wykrota

Naszą redakcję odwiedził prof. Rafał Witkowski z Wydziału Historycznego, spiritus movens obok prof. Bogumiły Kaniewskiej i dr Tomasza Brańki, działań związanych z przystąpieniem do konsorcjum EPICUR.

- Jeśli uzmysłowimy sobie, że sto lat temu, ktoś kto zaczynał studia w Poznaniu właściwie nie miał żadnej szansy aby gdziekolwiek wyjechać, a po stu latach studenci będą mieli tak szeroki wybór to jest to ewidentny przełom - mówi prof. Witkowski. -  Jeśli sto lat temu byliśmy uczelnią młodą, biedną, której rachunki z własnych pieniędzy musiał opłacać Rektor Heliodor Święcicki, a dziś mamy tak szeroki dostęp do świata, to wyraźnie widać ogromny progres. Dzięki konsorcjum EPICUR, UAM zyskał nowy horyzont, więc z tym większą radością 7 listopada w Brukseli razem z innymi wyróżnionymi uczelniami zaczniemy program pilotażowy w ramach konsorcjum.

Program pilotażowy został przyjęty na trzy lata. W ciągu tych trzech lat, gdy skończy się faza pilotażowa, uczelnie muszą stworzyć infrastrukturę, aby uruchomić pieniądze z nowego budżetu Unii Europejskiej.

O tym co daje nam EPICUR, jak będzie przebiegał pilotaż i jak ważnym jest elementem na drodze do uniwersytetu badawczego rozmawialiśmy z prof. Witkowskim. Zapis tej rozmowy już w kolejnym wydaniu Życia Uniwersyteckiego.

Czytaj też: UAM uniwersytetem europejskim. EPICUR stał się faktem

Nauka Ogólnouniwersyteckie