Prof. Marcin Frankowski. Profesorowie z Lanzhou

Fot. Adrian Wykrota

Prof. Marcin Frankowski, kierownik Zakładu Analityki Chemicznej i Środowiskowej jest jednym z sześciu profesorów z Wydziału Chemii UAM, którzy otrzymali status profesora wizytującego na Northwest Normal University w Lanzhou. Naukowiec będzie kształcił chińskich doktorantów.

– Mija niespełna rok, od kiedy otrzymaliśmy informację z Northwest Normal University (NWNU) o tym, że chińskie uniwersytety zapraszają profesorów z naszej uczelni do nawiązania współpracy naukowej i dydaktycznej. Była to dla mnie okazja do postawienia sobie nowych wyzwań i nawiązanie kolejnej ważnej współpracy, a mam już ich w swoim dorobku naukowym dość dużo – mówi prof. Frankowski.

Jako że jestem chemikiem analitykiem, mam szerokie spektrum badań na wielu płaszczyznach nauki. Wpisywałem się zatem doskonale w obszar zainteresowania chińskiej uczelni. Po dość długim procesie oceny naszych wniosków otrzymaliśmy oficjalną informację z NWNU, że uniwersytecka komisja tej uczelni zatwierdziła zatrudnienie sześciu chemików z naszego wydziału. Ta dość długo oczekiwana informacja zapadła mi głęboko w pamięć, ponieważ byłem już zmęczony pandemią i całą tą rzeczywistością online. Perspektywa współpracy sprawiła, że powróciły nadzieje na powrót do normalności.

Pod koniec roku na wspólnej konferencji UAM i NWNU poznaliśmy w dość nieoczekiwany sposób naszych partnerów z Chin. Mojej osobie został „przypisany” prof. Zhonghua Xue, zatrudniony w Key Laboratory of Bioelectrochemistry & Environmental Analysis of Gansu Province, College of Chemistry & Chemical Engineering. Tematyka badań prowadzonych w NWNU przez prof. Zhonghua Xue nie jest może bardzo bliska temu, czym aktualnie się zajmuję, jednak zakresy naszych wspólnych zainteresowań badawczych skierowane są w tym samym kierunku i zazębiają się w obrębie szeroko pojętej środowiskowej analityki chemicznej. Prowadzone przez nasze jednostki badania na szczęście wykazują wiele podobieństw, co sprzyjać będzie z pewnością wymianie wiedzy i doświadczeń. Obecnie staramy się dopasować tematycznie na tyle, aby było możliwe stworzenie wspólnego projektu. W ramach naszej współpracy chcemy przygotować kilka metod szybkiego oznaczania jonów, głównie metali ciężkich, w rzeczywistych próbkach, takich jak żywność, woda, kosmetyki itp. Jestem przekonany, że współpraca ta nabierze odpowiedniego tempa, kiedy tylko uda nam się spotkać osobiście, czy to w Chinach w NWNU, czy w Polsce na UAM. Ponadto biorąc pod uwagę, że cały czas chcę rozbudowywać mój zespół badawczy, taka współpraca daje mi możliwość osobistego rozwoju i otwiera nowe perspektywy, związane ze szkoleniem adeptów analityki chemicznej.

Zob. też https://uniwersyteckie.pl/nauka/prof-marcin-kwit-profesorowie-z-lanzhou

Nauka Wydział Chemii