Wersja kontrastowa

Prof. Christopher Korten. Amerykanin w Poznaniu

Prof. Christopher Korten, fot. Adrian Wykrota
Prof. Christopher Korten, fot. Adrian Wykrota

Profesor Christopher Korten, absolwent uniwersytetów w Cambridge i Oksfordzie, pracuje od kilkunastu lat na Wydziale Historii. Dlaczego znawca historii Kościoła katolickiego i popularny bloger językowy na Instagramie związał się z UAM? 

– Nie mam polskich korzeni, ale moje badania są związane z Polską. Zajmuję się między innymi pontyfikatem papieża Grzegorza XVI, papieża, który potępił powstanie listopadowe – mówi prof. Korten. Badacz specjalizuje się w polityce religijnej i ekonomicznej XVIII i XIX-wiecznej Europy.  

Naukowiec przyjechał do Polski po raz pierwszy zimą w 2004 roku. – Co ja tu robię? – zadawał sobie pytanie. Z początku stolica zrobiła na nim wrażenie miasta trochę ponurego, gdzie rzadko świeci słońce. Amerykanin szybko się nauczył, że w miejscach publicznych nie może się za bardzo uśmiechać, bo przechodnie myślą, że jest trochę „crazy”. Mimo to Polska wydała mu się ciekawym krajem, w którym mógł rozwijać zainteresowania badawcze i nawiązać nowe przyjaźnie. Trzy lata później zaczął pracować na Wydziale Neofilologii UAM w Poznaniu jako native speaker, a potem już jako historyk na Wydziale Historii, gdzie habilitował się dzięki badaniom o historii Koledżu Irlandzkiego w Rzymie. W Poznaniu naucza między innymi historii Europy i historii kultury Stanów Zjednoczonych. 

Prof. Christopher Korten interesuje się dziejami Kościoła katolickiego od dziecka. Być może stało się tak dlatego, że urodził się w rodzinie katolickiej. Jego babcia, doskonała kucharka, przyjechała do Stanów Zjednoczonych z Włoch. Już jako dorosły człowiek dostał zadanie badawcze od rodziny: przetłumaczyć na angielski przepisy kulinarne, które babcia zapisała w niezrozumiałym dla potomków dialekcie. Przekład podarował krewnym jako świąteczny prezent. 

W Polsce i Rosji naukowiec kontynuował badania dotyczące Grzegorza XVI, a dokładnie jego współpracy z caratem w latach 30. XIX wieku. – Dotarłem do dokumentów z Watykanu, które rzucają nowe światło na okoliczności podjęcia decyzji o potępieniu powstania listopadowego jako aktu nieposłuszeństwa i buntu przeciwko legalnej władzy cara Mikołaja I. Ta decyzja wywołała swego rodzaju skandal. Dotychczas badacze uważali, że papież został zmanipulowany przez Rosjan albo że uległ naciskom Austriaków. W rzeczywistości to była jego samodzielna decyzja – wyjaśnia historyk. 

Christopher Korten w zeszłym roku napisał rozdział do trzytomowej serii o historii papiestwa wydanej przez Uniwersytet Cambridge. Tekst dotyczy XIX wieku, jednego z najważniejszych okresów w dziejach Kościoła katolickiego, obok panowania cesarza Konstantyna i reformacji Marcina Lutra. Obecnie historyk pisze biografię Grzegorza XVI, do której solidnie się przygotował – przeczytał ponad dwa tysiące listów papieża. Wyłania się z nich obraz człowieka sprytnego, wręcz makiawelicznego. 

– Działał bardzo rozważnie, wszelkie kontrowersje załatwiał prywatnie. Jego najważniejszą zasadą było unikanie rozgłosu. Publicznie nie można było mówić krytycznie o Kościele, bo to jego zdaniem szkodziło wierzącym. Wszystkie złe wiadomości trzymał w sekrecie, próbował je tłumić. Myślę, że mógł podejmować bardzo interesujące decyzje. Nie znaliśmy go z tej strony.  

Jako znawca Grzegorza XVI profesor dostał zaproszenie do Watykanu na obchodzoną kilka miesięcy temu 400. rocznicę powstania misyjnej organizacji Congregatio de Propaganda Fide (Kongregacja Rozkrzewiania Wiary). To właśnie ten papież był ojcem misji i rozwinął działalność kongregacji. Będąc w Rzymie, naukowiec wziął udział w spotkaniu na American University w Rzymie – jednym z najlepszych amerykańskich uniwersytetów na świecie. Uczelnia zaprosiła go, by dał wykład o roli, jaką pełni religia prawosławna w Ukrainie i Rosji. – Na to spotkanie przyszło około 500 osób, wśród nich była Rosjanka i trzy Ukrainki. Prowadziliśmy bogatą dyskusję, padły trudne pytania – mówi profesor.  

Historia to niejedyna pasja prof. Kortena. Kolejną jest popularyzowanie języka angielskiego w mediach społecznościowych (na Youtube’ie i Instagramie), w czym odnosi duże sukcesy – jest jednym z wiodących blogerów języka angielskiego na świecie. Jego profil na Instagramie – @professor_korten – obserwuje 875 tysięcy internautów i znajduje się wśród 100 najpopularniejszych kont w Polsce! Jako że angielski jest językiem nauki, prof. Korten uczy też pisania akademickiego na UAM oraz na innych uczelniach. Ostatnio prowadził zajęcia na uniwersytecie w Kazachstanie. Doktorantów i młodych naukowców uczył, jak publikować w prestiżowych czasopismach, starać się o granty i je realizować.  

 

Zobacz też: Ryan Clisset. Z myśliwca do archiwum

 

Nauka Wydział Historii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.