Naukowcy UAM wśród nagrodzonych przez Politykę

Prof. UAM Joanna Rak
red

Już po raz 22. POLITYKA przyznała Nagrody Naukowe POLITYKI. Z blisko 300 zgłoszeń Kapituła Profesorska, w której zasiadają uczeni o najwyższej pozycji w świecie polskiej nauki wyłoniła 15 tegorocznych finalistek i finalistów. Następnie Kapituła Społeczna, złożona z osób znanych ze swej nieprzeciętnej obywatelskiej aktywności i osiągnięć zawodowych, biznesowych, artystycznych, spośród tego grona wyłoniła pięcioro laureatów Nagród Naukowych, do których trafiły stypendia naukowe po 15 tys. zł. Nagrodą dodatkową dla nich jest wywiad na łamach tygodnika „Polityka”. Pozostała dziesiątka otrzymała nagrody finałowe w wysokości 5 tys. zł.

Oto zdobywcy stypendiów w poszczególnych kategoriach nauk:

NAUKI HUMANISTYCZNE: Dr Karolina Ćwiek-Rogalska, Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk

NAUKI SPOŁECZNE: Dr hab. Joanna Rak, prof. UAM, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

NAUKI O ŻYCIU: Dr n. med. i n. o zdr. Mateusz Spałek, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie

NAUKI ŚCISŁE: Dr inż. Małgorzata K. Włodarczyk-Biegun, Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach

NAUKI TECHNICZNE: Dr hab. inż. Żaneta Świderska-Chadaj, Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej

Nagrody finałowe w ramach Nagród Naukowych POLITYKI otrzymali:

dr Jakub Ciążela z Instytutu Nauk Geologicznych PAN;  dr Paweł Korpal z Wydziału Anglistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; dr hab. Katarzyna Czernek-Marszałek, profesor na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach;  dr hab. Krzysztof Jachymski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego;  dr inż. Klaudia Kosek z Instytutu Oceanologii PAN; dr hab. inż. Maria Kurańska, profesor na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej na Politechnice Krakowskiej;  dr Ewelina Kowalewska z Kliniki Psychiatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego; dr Krzysztof Miler z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN; dr inż. arch. Anna Miśniakiewicz z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej;  dr n. med. Jan Krzysztof Nowak z I Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Nauka Wydział Anglistyki Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa