Wersja kontrastowa

Natalia Adamska. Tylko czysta matematyka 

Natalia Adamska, fot. Adrian Wykrota
Natalia Adamska, fot. Adrian Wykrota

Natalia Adamska, nagrodzona w tym roku Laurem Studenckim, uczy się na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM. Choć jest dopiero na trzecim roku matematyki ze specjalizacją teoretyczną, z sukcesem uczestniczy w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach matematycznych.  

 

Zdolna studentka zdobyła między innymi dwa srebrne medale na International Student Team Competition in Mathematics, zarówno w rywalizacji indywidualnej, jak i drużynowej. Pierwszy rok studiów zaliczyła z tak dobrym rezultatem, że otrzymała stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe, a na drugim roku wzięła udział ze starszymi kolegami i koleżankami w sześciu konkursach matematycznych.  

Matematykę ma we krwi. W tajniki królowej nauk wprowadzał ją od dziecka starszy brat. Na lekcjach w szkole podstawowej w mig rozwiązywała wszystkie zadania, w liceum – znacznie trudniejsze niż reszta klasy. Zainteresowanie i indywidualna praca połączone z zabawą przynosiły od początku edukacji owoce w postaci wyróżnień w wielu konkursach. Magister Sylwia Tasarz z Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach zafascynowała Natalię również fizyką – do tego stopnia, że gimnazjalistka zdecydowała się na udział w konkursie kuratoryjnym, przeszła przez wszystkie eliminacje i zdobyła tytuł laureata. Natalia rozważała nawet studiowanie fizyki lub kierunków politechnicznych, jednak matematyka okazała się bezkonkurencyjna. Duże znaczenie miał też udział i sukcesy w Wielkopolskiej Lidze Matematycznej, którą prowadzi dr Bartłomiej Bzdęga z Wydziału Matematyki i Informatyki UAM.  

– Wybrałam uniwersytet, ponieważ nie interesowały mnie praktyczne obliczenia, wolałam czystą, dowodową matematykę, ale teraz myślę trochę inaczej. Matematycy współpracują na przykład z chemikami i biologami w projektach, których rezultaty można zastosować w praktyce. Obie strony wynoszą korzyści z takiej współpracy – wyjaśnia Natalia Adamska. W przyszłości chciałaby pracować jako naukowiec na uczelni.  

Udział w konkursach zaowocował stażem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu u dr Aurelii Dymek. Przez cztery tygodnie Natalia poszerzała wiedzę dotyczącą dynamiki zbiorów wielokrotności, którą wykorzysta przy pisaniu pracy licencjackiej.  

– Na stażu dowiedziałam się, że nadal jest w matematyce wiele pytań, na które nie ma odpowiedzi. Szukanie ich jest najbardziej pasjonujące w tej nauce. Na konkursach można spotkać ludzi idących własnymi ścieżkami w rozwiązywaniu zadań, wzajemnie się inspirujemy – mówi miłośniczka matematyki dyskretnej.  

Studentka udziela się też jako edukatorka. W tym roku przekonywała do swojej pasji dzieci i młodzież na Festiwalu Matematyki w Kórniku. Laureatka dostrzega, że coraz więcej dziewcząt bierze udział w szkolnych konkursach, w których świetnie sobie radzą, jednak na turniejach studenckich nadal wśród laureatów przeważają mężczyźni. Wydaje się, że to tylko kwestia czasu, kiedy proporcje płci się wyrównają. Na specjalizacji, którą studiuje Natalia, jest wiele pasjonatek i pasjonatów matematyki, wśród nich drużyna prowadzona przez prof. UAM Artura Michalaka. 

W czasie wolnym, oprócz rozwiązywania zadań, laureatka lubi zagrać w piłkarzyki, warcaby lub szachy, a także rozegrać partyjkę brydża.  

Zobacz też: Dominika Górko. Po lekcji etyki badawczej

 

Nauka Wydział Matematyki i Informatyki

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.