Wersja kontrastowa

Narzędzia internetowe pomagają w planowaniu przestrzennym

fot. Adrian Wykrota
fot. Adrian Wykrota

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie narzędziami internetowej komunikacji w oparciu o podkłady mapowe oraz geoprzestrzenne w kontekście określonych, fizycznych lokalizacji na Ziemi. Wraz z rozwojem nowych technologii poprawy wymagają mechanizmy partnerskiego i wielopoziomowego zarządzania sprawami publicznymi oraz kwestie świadomości rozwoju partycypacji społecznej.

Z pomocą przychodzi zespół złożony z naukowców Zakładu Geoinformacji oraz Centrum Badań Metropolitalnych UAM pod kierownictwem prof. dr hab. Piotra Jankowskiego, który stworzył projekt "Geoplan. Ulepsz swoją przestrzeń". Jego rezultatem jest  internetowy systemu informacji geograficznej (geoportal) wspierający partycypację społeczną w planowaniu przestrzennym wraz z metodologią jego stosowania. Funkcjonalność geoportalu jest wypracowana na podstawie analizy obecnego procesu partycypacji oraz wiedzy i doświadczeń uczestników projektu z zakresu gospodarki przestrzennej. Niedawno badacze zostali laureatami konkursu o nagrodę Ministra Inwestycji i Rozwoju za publikacje oraz innowacyjne rozwiązania w dziedzinie geoinformacji.

 - Praca, która została nagrodzona opisuje dwie metody: geoankietę i geodyskusję, czyli interaktywne narzędzia, które zostały stworzone przez nasz zespół. Obydwie metody wpisują się w szersze zagadnienie, które nazywamy "partycypatywne planowanie i zarządzanie przestrzenią", w skrócie PPGIS- opisuje prof. dr hab. Piotr Jankowski, kierownik projektu z Zakładu Geoinformacji UAM oraz dyrektor Instytutu Geografii na Kalifornijskim Uniwersytecie Stanowym w San Diego. Jak informuje prof. dr hab. Tomasz Kaczmarek z CBM UAM, geoportal był już  z powodzeniem wdrażany w procesie konsultacji społecznych na terenie miast i gmin aglomeracji poznańskiej. 

Czytaj także: UAM ma nowy horyzont

Autorzy projektu mają nadzieję, że przyczyni się on nie tylko do wzrostu wiedzy kadr administracji publicznej i planistów w zakresie zastosowań narzędzi PPGIS, ale także pozwoli na coraz powszechniejsze ich stosowanie w codziennej praktyce planistycznej.

O tym czym dokładnie są wykorzystywane metody oraz jak ważnym jest geoportal w aktywizacji społeczeństwa lokalnego, znajdziecie w następnym numerze Życia Uniwersyteckiego.

Nauka Wydział Geografii Społ.- Ekonom. i Gosp. Przestrzennej

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.